Léčbu kašle při nachlazení je vhodné podpořit popíjením léčivých čajů. Pro jejich přípravu můžete využít některé byliny, které tlumí kašel nebo podporují vykašlávání.
Čaje a odvary jsou už od pradávna využívány při léčbě mnoha onemocnění. Obzvláště účinné jsou při dýchacích potížích, především při kašli. Dle lékařky Elaine K. Luo, M.D. léčivé čaje užívané krátkodobě při nachlazení nemají nežádoucí účinky. Jedinou absolutní kontraindikací je alergie na některou ze surovin. Některé čaje také nejsou doporučovány v těhotenství, při kojení nebo u malých dětí, proto se nejprve poraďte se svým lékařem.
Příčiny kašle
Kašel bývá většinou způsoben nachlazením. K dráždění dýchacích cest, které se projeví kašlem, může také dojít při pobytu ve znečištěném prostředí nebo při vdechování škodlivých látek, například cigaretového kouře. V první řadě je důležité řešit příčinu kašle. Pokud je to právě nachlazení, může vám pomoci popíjení léčivých čajů.
Tymiánový čaj
Tymián je bylina s přírodními antibiotickými a protizánětlivými účinky. Tlumí kašel a současně usnadňuje vykašlávání. Také podporuje hojení sliznice dýchacích cest a celkově posiluje správnou funkci imunitního systému. Čaj připravte ideálně z čerstvých tymiánových lístků, ale lze použít i sušené, které zalijete horkou vodou a necháte 15 minut louhovat.
Mátový čaj
Hlavní účinnou látkou máty je silice zvaná mentol, ale i mnoho dalších. Díky těmto látkám má silně kořeněnou, větrovou a palčivou chuť i vůni. Máta podporuje uvolňování hlenů z dýchacích cest a působí protizánětlivě. Pomáhá i při dalších příznacích nachlazení, obzvláště uvolňuje ucpaný nos a vedlejší nosní dutiny. Čaj připravíte stejně jako tymiánový, a to z čerstvých i sušených lístků.
Čaj Rooibos
Rooibos je nazýván čajem dlouhověkosti. Je zdrojem antioxidantů a dalších účinných látek, díky kterým je vhodný pro prevenci nachlazení, ale také podporuje fungování imunitního systému při již vzniklé nemoci. Působí jako mírné antihistaminikum, proto je možné ho popíjet i při dráždivém alergickém kašli. Navíc neobsahuje kofein, takže je obzvlášť vhodný i pro děti. Vrchovatou lžičku sypaného rooibos čaje zalijte horkou vodou a nechte louhovat 5 minut.
Zázvorový čaj
Zázvor má silné protizánětlivé účinky a urychluje hojení dýchacích cest a celkové zotavení. Pro někoho je zázvor příliš aromatický a štiplavý, přesto ho pro zmírnění příznaků nachlazení vyzkoušejte. Zpočátku si můžete připravit jen slabý zázvorový čaj přelitím nakrájeného zázvoru horkou vodou a jen krátkým louhováním. Pro silný zázvorový čaj ho nastrouhejte a nechte louhovat alespoň 10 minut.
Skořicový čaj s citronem a medem
Citron je známý pro své protizánětlivé účinky a posilování imunitního systému. Pomocí obsažených látek ulevuje od dýchacích potíží a podporuje léčbu nachlazení. Jeho kyselost můžete vyvážit medem, který ho doplňuje i svými antibakteriálními vlastnostmi. Skořice podporuje uvolňování hlenu z dýchacích cest a vykašlávání. Citron, med i skořici můžete navíc přidat ke všem výše zmíněným čajům a výrazně zvýšíte jejich účinnost.