Čas zatočit s hladinou cukru v krvi, pomocnou ruku podá koriandr

Koriandr je aromatická bylina ze Středomoří, která nabízí řadu užitečných zdravotních přínosů. Zejména prospěšná je pro zdraví krevního oběhu.

i Zdroj fotografie: IgorCalzone1 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Koriandr je velmi oblíbená bylina, která se běžně používá k dochucení řady pokrmů z celého světa – nedílnou část tvoří zejména v indické, středomořské a asijské kuchyni. Mnoho lidí ovšem neví, že se jedná také o velmi účinné přírodní léčivo, které má podle lékařky Adda Bjarnadottir velmi pozitivní účinky na lidský organismus, a to zejména co se týče krevního oběhu. Jeho pravidelná konzumace pomáhá zejména snižovat hladinu cukru v krvi, což je důležitý faktor, který předchází vzniku nebezpečných onemocnění, jako je diabetes. 

1) Snižuje hladinu cukru v krvi 

Koriandr, a zejména extrakt z jeho oleje, pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, která je často rizikovým faktorem cukrovky 2. typu – ve skutečnosti je tato bylina natolik účinná, že ji lékaři nedoporučují přidávat do jídelníčku, pokud trpíte tímto nebezpečným onemocněním. Tuto vlastnost si získala především díky podpoře aktivity enzymů, které stojí za tímto důležitým procesem. Stejně tak může pravidelná konzumace koriandru uvolňovat inzulin, nezbytný hormon, který pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi.

2) Účinně posiluje imunitu 

Tato blahodárná bylina ze Středomoří obsahuje hned několik antioxidantů, které zabraňují poškození buněk volnými radikály a bojují proti zánětům v těle. Mezi tyto sloučeniny patří především terpinen, kvercetin a tokoferoly, jenž jsou známé pro své protirakovinné účinky a schopnost posilovat obranyschopnost imunitního systému – stejně tak však pomáhají chránit mozek před vznikem kognitivních onemocnění. Je ovšem důležité zmínit, že vědci vyžadují skrze tyto skutečnosti provést další výzkumy, které by je dokázaly potvrdit. 

3) Prospívá zdraví srdce

Koriandr disponuje mnoha užitečnými vlastnostmi, díky kterým také pomáhá snižovat rizikové faktory srdečních onemocnění, a to zejména co se týče vysokého krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi. Jeho pravidelná konzumace navíc může mít diuretické vlastnosti a pomoci tělu odplavovat přebytečný sodík a vodu, což jsou další faktory, které pomáhají snižovat krevní tlak a celkově zlepšovat zdraví srdce. Stojí také za zmínku, že v populacích, které konzumují velké množství koriandru, bývá obecně nižší výskyt srdečních onemocnění

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Chrání zdraví mozku

Mnoho kognitivních onemocnění, včetně Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby a roztroušené sklerózy, je spojeno se zánětem. Právě proto by mohla být pravidelná konzumace koriandru skvělý způsob, jak se před těmito chorobami chránit – stejně tak však může pomáhat zlepšovat paměť a snižovat úzkost. Extrakt z této byliny je totiž téměř stejně účinný, jako diazepam, běžný lék proti tomuto psychickému problému. I v tomto případě je však důležité zmínit, že je zapotřebí více studií, které by tyto informace dokázaly potvrdit.

5) Bojuje proti infekcím

Koriandr obsahuje antimikrobiální sloučeniny, které pomáhají bojovat proti infekcím a nemocem způsobeným konzumací nevhodných potravin. Mezi ty nejúčinnější patří především dodecenal, který dokáže přemoci i parazity. Stejně tak pravidelná konzumace této byliny pomáhá bojovat proti bakteriím způsobujících infekce močových cest a v případě jejich výskytu zmírňovat příznaky. 

Jak často jíte koriandr vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články