5 nenápadných příznaků toho, že srdce nepracuje správně. U mužů a žen se mohou lišit

Srdeční choroby se mnohdy ohlašují dopředu příznaky, které mohou být akutní i chronické. U těch méně závažných byste si měli uvědomit spojitost se srdcem a včas vyhledat lékaře.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když srdce přestává pracovat, projeví se to v podobě více či méně závažných příznaků. Kterých byste si měli všímat? Gerhard Whitworth, pracující jako zdravotní sestra, upozorňuje své pacienty, aby byli více všímaví k projevům, které zdánlivě se srdcem nemusí souviset. Pokud se takové projevy objeví, měli by lidé navštívit lékaře a nezlehčovat své problémy.

Srdeční choroby mnohdy varují dopředu

Srdeční choroby patří mezi nejčastější příčiny úmrtí. Často si je lidé přivodí špatnou životosprávou, nedostatkem pohybu a vysokou hladinou stresu. Jejich předstupněm, pokud se budeme bavit pouze o získaných srdečních chorobách, bývá neléčený vysoký tlak, ateroskleróza a vysoký cholesterol. Onemocnění srdce může postihnout muže i ženy v jakémkoli věku. Nepodceňujte varovné příznaky, vždy je lepší dojít si na kontrolu k lékaři.

Příznaky, které ohlašují problém se srdcem

U některých příznaků se na první pohled hledá spojitost se srdcem těžko, ale je tam. Podívejte se, které příznaky byste neměli podceňovat, protože ukazují právě na nedostatečnou práci srdce.

Otoky dolních končetin

Srdce pracuje jako pumpa, která přečerpává krev z celého těla. Pokud nepracuje správně, krev se hromadí v žilách dolních končetin. Srdce má problém překonat sílu gravitace a dochází k městnání krve. Ta utlačuje okolní tkáně a tvoří se otoky. Jakmile zpozorujete otoky kolem kotníků, určitě vyhledejte lékaře.

Chronický kašel

Dlouhotrvající kašel může být také upozornění, že srdce nezvládá plnit stoprocentně svou práci. Tekutina se v tomto případě hromadí v plicích, a proto dochází ke kašli. Kašel, který trvá déle než 6 týdnů byste měli konzultovat s lékařem.

Bolest na hrudi nebo v levé paži

Nejčastěji se s infarktem spojuje právě bolest na hrudi za hrudní kostí. Muži mohou pociťovat bolest v levé paži, ženy si naproti tomu často stěžovaly na bolest obou paží a obdobnou bolest v levém lokti. Náhlá a výrazná bolest na hrudi spojená s pocitem úzkosti nebo nedostatku vzduchu je vždy akutní a je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

iZdroj: Pixabay

Ztráta chuti k jídlu

Postupné selhávání srdce se může u někoho projevit také nechutí k jídlu a sníženým pocitem hladu. Buď u pacientů dochází k vymizení pocitu hladu, nebo mohou pociťovat častou nevolnost, takže se jídlu raději vyhýbají.

Úzkost a stres

Není divu, že často postihuje infarkt myokardu osoby, které předtím trpěly přemírou stresu a přepracovaností. Objevoval se u nich častý pocit úzkosti a špatné stravovací návyky. Stres způsobuje vysoký tlak, od kterého je to už jenom krůček k srdečním problémům. Máte-li pocit, že je toho na vás hodně, zvolněte tempo nebo vyhledejte pomoc odborníka.

Rozdíl mezi muži a ženami

Zásadní rozdíl spočívá mezi mužskou a ženskou mentalitou. Ženy mají tendence všechno zlehčovat a častěji příznakům nevěnují patřičnou pozornost a přecházejí je. Může to být ale také tím, že se u nich v některých případech srdeční problémy ohlašují nenápadně a dlouhodoběji. Mezi časté příznaky charakteristické pro ženy patří hlavně:

  • nevolnost a bledost v obličeji,
  • zkrácený nebo mělký dech,
  • nevolnost až omdlévání,
  • úzkost,
  • zvracení,
  • bolest dolní čelisti,
  • bolest za krkem,
  • bolest zad
  • a studený pot.

Prevence srdečních onemocnění

Chcete-li předejít vzniku srdečního onemocnění, dbejte na dodržování zdravého životního stylu. Klíčem je zdravá strava, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a pravidelný odpočinek po práci. Vyhýbejte se kouření a alkoholu. Také je vhodné chodit pravidelně na preventivní prohlídky k vašemu praktickému lékaři.

Co děláte pro zdraví svého srdce vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články