Zápěstí vás může začít bolet kvůli zranění, přílišné námaze či nějakému onemocnění. Zjistit příčinu bolesti je důležité pro její úspěšné odstranění.
Bolest zápěstí je často způsobena podvrtnutím nebo zlomeninou při náhlém úrazu. Jak ale vysvětluje lékařka Angela M. Bell, MD, bolesti zápěstí mohou být také důsledkem dlouhodobých problémů, jako je například syndrom karpálního tunelu či artritida. Protože k bolesti zápěstí může vést mnoho faktorů, může být obtížné diagnostikovat příčinu, ale přesná diagnóza je nezbytná pro správnou léčbu a uzdravení.
Příčiny bolesti zápěstí
I když je zápěstí malá část těla, skládá se z osmi kostí a vazů a šlach, což z něj činí poněkud choulostivou oblast. Mezi nejčastější příčiny bolesti zápěstí patří:
Syndrom karpálního tunelu
Syndrom karpálního tunelu vzniká, když dojde ke stlačení nebo skřípnutí středového nervu. Ten se nachází na dlaňové straně ruky a zajišťuje citlivost většiny prstů. Syndrom karpálního tunelu se může vyskytnout na jedné nebo obou rukou. Kromě toho, že způsobuje bolest zápěstí, může syndrom karpálního tunelu způsobovat:
- necitlivost
- slabost
- brnění na straně ruky v blízkosti palce
Mezi rizikové faktory syndromu karpálního tunelu patří:
- vykonávání opakujících se činností rukama, jako je psaní na klávesnici, kreslení nebo šití
- těhotenství
- určité zdravotní potíže, jako je cukrovka, artritida nebo nedostatečná činnost štítné žlázy
- výskyt karpálního tunelu v rodině
Zranění zápěstí
Bolest může způsobit také poranění zápěstí. Častým způsobem poranění této oblasti je pád a zachycení se rukou. Otok, pohmožděnina nebo znetvoření kloubů v blízkosti zápěstí mohou být příznaky zlomeniny, zánětu šlach nebo přetržení vazů. Je také možné, že dojde k poranění nervů nebo tkáně v okolí zápěstí, i když kost není poškozena.
Dna
Dna je typ zánětlivé artritidy, která je typicky způsobena nahromaděním kyseliny močové. Kyselina močová je chemická látka, která vzniká, když vaše tělo rozkládá potraviny obsahující organické sloučeniny zvané puriny. Nadbytečná kyselina močová se může ukládat v kloubech, což vede k bolesti a otokům. Bolest při dně se často vyskytuje v kolenou, kotnících, zápěstích a chodidlech. Mezi nejčastější rizikové faktory dny patří:
- nadměrná konzumace alkoholu
- nadměrná konzumace potravin a nápojů s vysokým obsahem fruktózy
- konzumace stravy s vysokým obsahem potravin bohatých na puriny, jako je červené maso a některé druhy mořských plodů
- obezita
- některé léky, například diuretika
- další onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka a onemocnění ledvin.
Artritida
Artritida je zánět kloubů. Toto onemocnění může způsobit otok a ztuhlost postižené části těla. Artritida má mnoho příčin, včetně běžného opotřebení, stárnutí a přetěžování rukou.
Existuje mnoho forem artritidy, ale mezi nejčastější typy, které mohou postihnout zápěstí, patří:
- Revmatoidní artritida (RA): RA je autoimunitní onemocnění, které se může objevit na obou zápěstích. Vzniká, když imunitní systém omylem napadne výstelku kloubů, včetně zápěstí. To může způsobit bolestivé otoky, které mohou nakonec vyústit v erozi kostí.
- Osteoartróza (OA): OA je degenerativní onemocnění kloubů, které je běžné u starších osob. Je způsobena rozpadem chrupavky, která pokrývá klouby. Ochranná tkáň je poškozena (během procesu stárnutí nebo v průběhu času) a opakovaným pohybem. Kosti kloubu se o sebe třou, což vede k otoku a bolesti.
I když artritida může potkat každého, zejména s přibývajícím věkem, existují některé rizikové faktory, které mohou zvýšit pravděpodobnost jejího vzniku:
- obezita
- neléčené infekce
- kouření
- neléčená zranění kloubů způsobená nadměrným používáním (například ohýbání kolen)
Méně časté příčiny bolesti zápěstí
Gangliové cysty: Tyto nezhoubné, nenádorové a obvykle neškodné bulky se nejčastěji vyskytují na hřbetu zápěstí.
Kienbockova choroba: Kienbockova choroba je vzácné onemocnění, které způsobuje, že se lunátní kost v zápěstí pomalu rozpadá v důsledku nízkého prokrvení.
Léčba bolesti zápěstí
Léčba se vždy odvíjí od příčiny. Bolest způsobenou cystou utlačující nerv bude nutno logicky řešit jinak než bolest po úrazu. Obecně by se však dalo říci, že se pro léčbu bolesti zápěstí nejčastěji používá:
- léky proti bolesti a zánětům
- studené či teplé obklady
- kortikoidní injekce
- fyzioterapie
- chirurgický zákrok
- používání ortézy
- úprava jídelníčku
Pokud vás začne bolet zápěstí, vyzkoušejte teplý či studený kompresní obklad nebo následující cvičení.