Stolice leccos prozradí o celkovém zdraví člověka. Její barvu, frekvenci a tvar se vyplatí sledovat

Stolice je odrazem fungování střev i zdraví celého těla. Kontrolujte její vzhled a další vlastnosti, které vás mohou upozornit na zdravotní problémy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Více než polovina lidského těla je tvořena mikroby. Jejich největší koncentrace se dle Deborah Weatherspoon, Ph.D., která se zabývá zdravím, nachází právě ve střevech. Rovnováha mezi prospěšnými a škodlivými mikroby pak ovlivňuje celkové zdraví. Odrazem střevního mikrobiomu je stolice. Její vzhled je individuální, přesto existuje několik znaků, kterými lze odhalit některé zdravotní problémy.

Střevní mikrobiom

Mikrobiom se skládá ze všech mikroorganismů, a to prospěšných i patogenních. Jeho složení hraje významnou roli pro trávení, imunitu, tvorbu některých vitamínů a mnoho dalších tělesných funkcí. Při převaze škodlivých mikrobů vzniká nerovnováha, která oslabuje až ohrožuje celé tělo. Jestliže trpíte zácpou, ve střevech se hromadí kromě nezdravých bakterií i toxiny a další škodlivé látky, které ovlivňují zdraví a pohodu. Převaha špatných bakterií může přispívat ke vzniku autoimunitních chorob, zánětlivých onemocnění a dokonce i duševních poruch.

Stav výživy

Střevní mikrobiom se vytváří už před narozením v závislosti na mikrobiomu matky. Po narození je ovlivňován mateřským nebo umělým mlékem, později pevnou stravou. Vše, co člověk jí, má zásadní vliv na složení střevního mikrobiomu, který posléze ovlivňuje metabolismus. Stolice je formována zejména právě tím, co člověk konzumuje a při potížích s vyprazdňováním je třeba zamyslet se nad svou stravou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Barva stolice

Stolice každého člověka může mít každý den jinou barvu v závislosti na konzumované stravě a dalších faktorech. Přesto může být barva stolice signálem zdravotního problému. Za zdravé zabarvení se obvykle považují odstíny hnědé. Černá stolice může být kromě konzumace některých potravin způsobena i krvácením v horním trávicím traktu. Stejně tak se červené zabarvení může objevit při krvácení v dolním trávicím systému nebo například při hemoroidech. Také žlutá, bledá nebo zelená stolice bývají známkou zdravotních potíží.

Zápach stolice

Zápach vzniká kombinací trávicích plynů, jako je oxid uhličitý, vodík, metan, dusík a síra. Kromě toho ho ovlivňují některé potraviny a složení střevního mikrobiomu. Pokud zaznamenáte výrazně silnější zápach než obvykle, může to být například známkou konzumace nadýmavých potravin, ale může upozorňovat i na zdravotní potíže.

Tvar stolice

Ke zhodnocení stavu stolice byla vytvořena Bristolská stupnice, která není oficiálním lékařským diagnostickým nástrojem, ale může sloužit jako osobní názorný ukazatel toho, jestli je vaše stolice v pořádku.

  • Tvrdé hrudky – oddělené malé hrudky jsou projevem zácpy, nejčastěji z důvodu nedostatku vlákniny ve stravě, nedostatečného pitného režimu a sedavého způsobu života.
  • Hrudkovitá kulatá stolice – stolice je spojená, přesto je tvořena z hrudek. Také projev zácpy.
  • Kulatá stolice s prasklinami na povrchu – normální a zdravá stolice.
  • Kulatá hladká stolice – také normální.
  • Stolice z měkkých kuliček – projev jemné průjmovité stolice.
  • Kašovité kousky s roztřepenými okraji – průjmovitá stolice.
  • Tekutá stolice bez pevných částic – silný průjem.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Hustota stolice

Stolice většinou v toaletě klesá ke dnu. Jestliže plave, může to být reakce na stravu způsobující nadměrnou plynatost. Kromě toho to může být projevem malabsorpce (špatného vstřebávání) živin nebo infekce v trávicím traktu.

Frekvence vyprazdňování

Frekvence vyprazdňování je zcela individuální, ale měla by být vždy pravidelná. Je v pořádku se vyprazdňovat dvakrát denně i třikrát týdně, jestliže je to u vás obvyklé a nemáte žádné trávicí potíže. Pokud se vyprazdňujete velmi nepravidelně a stolice je tvrdá, bolestivá nebo má znepokojující barvu a zápach, měli byste vyhledat lékaře.

Jak často kontrolujete vzhled své stolice?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články