Plicní embolie vzniká, když se krevní sraženina dostane do plic. Sraženiny často pocházejí z hluboké žilní trombózy, proto se lidé mylně domnívají, že jí musí předchází bolest nohou.
Plicní embolie je obávaný, život ohrožující stav, který může skončit smrtí, pokud není rychle a správně léčen. Ačkoli je plicní embolie nejčastěji způsobena hlubokou žilní trombózou v dolních končetinách, nemusí jí nutně předcházet bolest nohou. Jak upozorňuje plicní lékař Raj Dasgupta, MD, je důležité si uvědomit, že pokud máte příznaky plicní embolie, měli byste vyhledat lékaře, i když jste předtím neměli příznaky hluboké žilní trombózy.
Plicní embolie: Krevní sraženiny v plicích
Plicní embolie je život ohrožující stav, při kterém se v plicních tepnách tvoří krevní sraženiny. Nejčastěji je způsobena žilní trombózou dolních končetin nebo pánve (žilní sítě kolem prostaty, konečníku, pochvy a dělohy), odkud se vytvořené sraženiny dostávají krevním řečištěm do plicních tepen. Rozsah problému závisí na množství a velikosti sraženin, které se dostanou do plic, a na tepnách, do kterých se dostanou.
Pokud jsou hlavní tepny ucpány trombem, může to vést k okamžité smrti. Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, protože bez rychlého a vhodného zásahu je problém život ohrožující a plíce jsou vážně a trvale poškozeny. Mezi hlavní příznaky plicní embolie patří:
- bolest na hrudi
- zvýšení krevního tlaku
- dušnost
- krvavé sputum
- závratě, mdloby
- srdeční potíže
- kašel
- úzkost
Rizikové faktory plicní embolie
Mezi faktory, které zvyšují riziko vzniku hluboké žilní trombózy a plicní embolie, patří:
- rakovina
- výskyt embolie v rodině
- hyperkoagulační stavy (krev náchylná ke srážení) nebo genetické poruchy srážlivosti krve, včetně:
- faktoru V Leiden
- mutace genu pro protrombin
- vysoké hladiny homocysteinu
- srdeční infarkt nebo mrtvice v anamnéze
- obezita
- sedavý způsob života
- užívání estrogenu nebo testosteronu
Závažnost příznaků závisí na závažnosti onemocnění
Plicní embolie je často důsledkem hluboké žilní trombózy dolní končetiny, proto si mnoho lidí myslí, že jí předchází bolest nohy nebo nohou, jejich zbarvení a otok (tj. příznaky hluboké žilní trombózy). Toto přesvědčení může být velmi nebezpečné, protože existuje i tichá trombóza, kdy nejsou žádné příznaky sraženiny přítomny nebo embolie pochází z jiných výše uvedených míst a jsou přítomny pouze problémy způsobené plicní embolií.
Pokud tyto obtíže nejsou významné (např. proto, že malá sraženina uvízla v malé žíle – mikroembolizace), pacient nemusí včas vyhledat lékařskou pomoc, protože nemá příznaky, které by poukazovaly na možnost plicní embolie. Ať už se jedná o závažnou plicní embolii nebo mikroembolii (pro kterou je charakteristická recidiva), je důležité ji řádně léčit, aby se předešlo dalším problémům a trvalému poškození.
Léčba plicní embolie
V případě plicní embolie je nutná okamžitá hospitalizace s terapeutickými dávkami nízkomolekulárního heparinu a klid na lůžku. Po akutní hospitalizaci je důležitá následná péče. Pacient musí být dlouhodobě (často doživotně) na antikoagulanciích (např. warfarin) a je důležité vyšetřit příčinu vzniku sraženin.
Je důležité vědět, že pokud se u člověka jednou trombóza objeví, je větší pravděpodobnost, že se bude opakovat, proto je třeba věnovat pozornost prevenci, a to jak prostřednictvím léků, antikoagulační léčby, tak i životního stylu (přestat kouřit, snížit nadváhu, pravidelně cvičit).