Boření mýtů: „Chození ven s mokrými vlasy způsobuje nachlazení.“

Většina lidí si myslí, že pokud půjdou v zimě ven s mokrými vlasy, budou se v důsledku potýkat s nepříjemným nachlazením. Je to ale opravdu tak?

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud jste v chladném dni vyšli ven, neměli jste dokonale vysušené vlasy, a přesto jste nenastydli, není to proto, že byste podvedli osud. Tento dobře známý mýtus je totiž jedna velká lež, která se rozšířila téměř po celém světě – nechoďte ven s mokrými vlasy, jinak se nachladíte. Podle Clare Wightman však neexistuje žádný výzkum, který by tuto souvislost dokázal potvrdil. Naopak existují důkazy pouze o tom, že nachlazení způsobují viry (a aby došlo k infekci, musí se do těla dostat patogen). 

Způsobuje chození ven s mokrými vlasy nachlazení?

Přestože se jedná o nepravdivý mýtus, můžete najít na této větě skutečně trochu pravdy. Pokud totiž jdete ven s mokrými vlasy, může to oslabit imunitu v nose (slizniční imunitu) a učinit tak tuto část těla náchylnější k onemocnění. Vědci pod vedením Ronalda Ecclese, ředitele Centra pro nachlazení v britském Cardiffu, se proto rozhodli vyzkoušet, zda chlad a vlhkost dokáží skutečně způsobit nebo alespoň přispět ke vzniku virové infekce.

Ačkoliv studie neproběhla na mokrých vlasech, ale na nohách, které zúčastnění namáčeli do studené vody, výsledky poskytly dostatečnou odpověď. Poté byly testované osoby spolu s kontrolní skupinou vystaveny virům způsobující nachlazení – někteří sice onemocněli, ale samotné příznaky u jednotlivců se nijak nelišili. Ve skupině vystavené chladu a vlhku se poté po několika dnech nachladilo dvakrát více lidí (celkem asi 10 % lidí). 

Spaní s mokrými vlasy a další infekce

Je třeba si také uvědomit, že vlasy na hlavě nemají pouze dekorativní funkci, ale plní i další specifické úkoly – chrání pokožku před mechanickým poškozením, ovlivňují smyslové vjemy a pomáhají regulovat tělesnou teplotu. Svaly v pokožce, které jsou připojeny k vlasovým folikulům, pak také pomáhají udržovat vzduch v blízkosti epidermis, a tím také regulovat tělesnou teplotu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Odborníci proto upozorňují na další aspekt související s vlasy a zdravím, a to zejména co se týče večerního usínání s mokrými vlasy. Teplé a vlhké prostředí, které se v důsledku vytváří kolem hlavy, je totiž velmi dobrou živnou půdou pro plísňové a bakteriální infekce kůže. Za určitých okolností (pokud máte vlhké, teplé vlasy a na vašem polštáři se nachází patogenní mikroorganismy) hrozí riziko onemocnění vlasové pokožky. Chlad a vlhkost mohou pak problém ještě zhoršovat a způsobovat také lámaní a vypadávání vlasů.

Způsoby prevence nachlazení

Existuje mnoho účinných způsobů, jak předcházet nachlazení. Mezi ty nejlepší z nich patří především: 

  • pravidelné mytí rukou
  • žádné dotýkání se obličeje neumytýma rukama 
  • omezení kontaktu s nachlazenými lidmi
  • žádné sdílení předmětů, jako jsou příbory, sklenice a ručníky
  • totéž platí u sdílení stejné láhve s jinými lidmi (zejména pokud mají příznaky nachlazení) 
  • pravidelná dezinfekce povrchů a předmětů, jako jsou kliky, dálkové ovladače a další věci, které máte společné s ostatními lidmi
  • dodržování vyvážené stravy bohaté na ovoce a zeleninu, s omezením cukrů a živočišných tuků
  • provádění mírné fyzické aktivity 5krát týdně po dobu alespoň 30 minut

Pokud i přes tato opatření onemocníte, snažte se co nejvíce odpočívat a pít hodně tekutin. To vám pomůže rychleji se zotavit.

Jak se proti nachlazení bráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články