Aktivní uhlí může zastavit průjem a zkrátit tak dobu léčby. Nedoporučuje se ale podávat dětem

Aktivní uhlí je často využívaným prostředkem při náhodných otravách, průjmu a zažívacích obtížích obecně. Někdy však jeho použití není vhodné.

i Zdroj fotografie: Projekt Manhattan / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Aktivní uhlí je jedním z nejvyužívanějších prostředků pro léčbu mnoha neduhů. Jak vysvětluje nutriční specialistka Kim Chin, RD, aktivní uhlí může pomoci při virových infekcích, které způsobují průjmy a jiné gastrointestinální potíže. Jeho účinek je dán jeho silnými absorpčními vlastnostmi. Přitahuje nejen patogeny, ale také plyny, některé léky a toxiny. Aktivní uhlí se nedoporučuje při průjmu u dětí, protože může zpomalit odstraňování patogenů z těla.

Co je aktivní uhlí a kdy se používá

Aktivní uhlí je látka používaná v medicíně především jako protijed při otravách toxiny, ale také k léčbě průjmu (při bakteriálních i virových infekcích), zažívacích potíží a nadýmání. Aktivní uhlí je na seznamu základních léčiv Světové zdravotnické organizace. Hlavní indikací pro použití aktivního uhlí je otrava léky, které vyžadují pročištění trávicího traktu po požití toxinu. Nejlepší je pak, když se lék podá do jedné hodiny po požití. Aktivní uhlí se v trávicím traktu nevstřebává do těla a je plně vyloučeno.

Účinek aktivního uhlí je dán jeho vynikajícími absorpčními vlastnostmi, které souvisejí s jeho velmi velkým vnitřním povrchem a dobře vyvinutou porézní absorpční strukturou. Uhlíkové preparáty proto vážou patogenní mikroorganismy, střevní plyny, různé toxiny, léky (např. paracetamol, salicyláty, antidepresiva, ibuprofen, nikotin, antikoncepci a další). Uhlík je však neúčinný při otravě alkoholem, žíravinami, rozpouštědly, silnými kyselinami, lithiem nebo železem.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Účinnost aktivního uhlí proti virům

Účinnost podávání aktivního uhlí na viry a při průjmech nebyla dosud bezezbytku potvrzena. Chybí studie, které by jasně ukazovaly, že užívání aktivního uhlí během virových infekcí je skutečně vždy účinné. Po vstupu do těla orální cestou se viry dostanou do střevních epiteliálních buněk a množí se. Některé z nich se po replikaci v trávicím traktu dostávají do krve a vedou k různým onemocněním. V takových případech aktivní uhlí nepomůže. Užívání aktivního uhlí však někdy může zmírnit průjem a zkrátit dobu trvání nemoci.

Jedna studie na dětech s průjmem zjistila, že ty, které užívaly aktivní uhlí trpěly průjmem 2 dny ve srovnání se 3 dny u kontrolní skupiny. Je důležité si uvědomit, že aktivní uhlí má mechanický účinek, absorbuje částice, ale nebrání množení virů nebo bakterií v trávicím traktu. Je také třeba mít na paměti, že požití aktivního uhlí může být spojeno s možnými nežádoucími účinky, např. může vyvolat zvracení a bránit vstřebávání požitých léků.

Jak používat aktivní uhlí proti virům

Aktivní uhlí při virovém průjmu se aplikuje perorálně podle informací uvedených v příbalovém letáku. V lékárnách jsou k dispozici přípravky ve formě tobolek a tablet. Některé z nich by se měly nejprve rozmíchat ve vodě. Doporučené dávkování aktivního uhlí:

  • Dávkování při průjmu: Dospělí a děti starší 12 let přibližně 4 g jednorázově (dávku lze opakovat každých několik hodin),
  • Dávkování v případě intoxikace drogami, léky a jinými sloučeninami: Dospělí a dospívající: přibližně 25-100 g najednou, děti do 12 let: 0,5-1 g/kg tělesné hmotnosti.

Aktivní uhlí by se nemělo užívat s jídlem, protože jídlo oslabuje jeho účinek. Nemělo by se také užívat současně s jinými léky, protože brání jejich vstřebávání (doporučuje se dvouhodinová přestávka po užití léku).

iZdroj fotografie: Freepik

Pokud se průjem nezmírní do 2 dnů po užití aktivního uhlí nebo pokud se pacient cítí hůře, je třeba vyhledat lékaře. Přípravky na bázi uhlíku lze užívat samostatně při průjmech, nadýmání nebo zažívacích potížích. V případě otravy léky a jinými chemickými látkami by měly být užívány po konzultaci s lékařem.

Použití aktivního uhlí proti virům u dětí

Nejčastější příčinou akutního průjmu u dětí jsou viry. Užívání aktivního uhlí se nedoporučuje při průjmech u dětí a kojenců, a to i proto, že může zpomalit vylučování patogenních mikroorganismů z těla a prodloužit onemocnění nebo zhoršit jeho průběh. Aktivní uhlí může také maskovat příznaky závažnějších onemocnění tím, že změní barvu a vzhled stolice, takže například krev ve stolici není vidět.

Podle oficiálních pokynů by léčba průjmu u dětí měla být symptomatická a založená na dietě a příjmu tekutin. Ve výjimečných případech (při bakteriální otravě) může lékař předepsat antibiotika. 

K čemu dalšímu využíváte aktivní uhlí vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články