Šestou nemoc doprovází vyrážky a čtyřicítky horečky. Týká se také dospělých, kteří ji neprodělali v dětství

Je známá také jako roseola a týká se hlavně dětí. Vzhledem k přítomnosti vyrážky může dojít k záměně se spalničkami, což může způsobit komplikace.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Své jméno toto nakažlivé onemocnění získalo kvůli své rozšířenosti v dětské populaci. Tam totiž obsazuje šestou příčku hned po nemoci zvané erythema infectiosum (nepřekvapivý alternativní název: pátá nemoc), kdežto pomyslným zlatem se pyšní spalničky. Roseola je navíc způsobena lidským herpesvirem číslo 6. Ačkoliv se jedná o převážně dětskou nemoc, registrovaná sestra Rachael Zimlich vysvětluje, že onemocnět mohou i dospělí.

Šestá nemoc: Příznaky

Kdo z názvu roseola tuší nějakou načervenalou neplechu, je na správné stopě. Mezi nejdůležitější ukazatele šesté nemoci patří vyrážka, která většinou nesvědí. Zprvu se objeví v oblasti trupu, načež se šíří dál na nohy, ruce i obličej. Vyrážka je ale pozitivní znamení, protože tou dobou už je nemoc na ústupu a většina nemocných už v této fázi není nakažlivá. Mnohem zákeřnější je tudíž to, co vyrážce předchází: horečka.

Ta může trvat až pět dní a vystoupat až ke 40 stupňům. Během horečky je nemocný jedinec nakažlivý. Když horečka ustoupí, nástup vyrážky obvykle přichází za 12 až 24 hodin. Vyrážku zároveň doprovází pocit úlevy, protože nemoc už doznívá. To jeden z rozdílů mezi šestou nemocí a spalničkami (či chcete-li, první nemocí). Spalničky ve fázi vyrážky stále způsobují „pocit nemoci“. Spalničková vyrážka taktéž většinou začíná v oblasti obličeje.

Mezi další příznaky patří:

  • rýma
  • bolest v krku
  • nateklá oční víčka
  • zvětšené uzliny
  • nechutenství
Teploměr ukazující zvýšenou teplotu
iZdroj fotografie: Freepik

Co byste o šesté nemoci měli vědět

Je virového původu, což znamená, že antibiotika v tomto případě nejsou účinná (fungují proti infekcím bakteriálního původu). Pokud je tedy nesprávně stanovená diagnóza a na horečku jsou předepsána antibiotika, vyrážka se pak může jevit jako projev alergie na antibiotika. Konkrétním původcem je lidský herpesvirus 6 (HHV-6 či HHV-7). Šíří se ústními sekrety, což znamená skrz kašel, kýchání, ale i mluvení. Inkubační doba je 9 až 10 dní.

  • původ: virové onemocnění způsobené HHV-6 či HHV-7
  • přenos: ústními sekrety (kašel, mluvení)
  • inkubační doba: 9 až 10 dní
  • nejběžnější sezóna: jaro či podzim
  • nakažlivost: nakažlivá ve fázi horečky, ve fázi vyrážky již ne
Malý kluk s kapesníkem na nose
iZdroj fotografie: Freepik

Šestá nemoc: Léčba

U šesté nemoci se řeší primárně horečka, a to léky, které obsahují buď paracetamol či ibuprofen. U dětí se vždy při výběru léků poraďte s lékařem. Vyrážka, vzhledem k tomu že nesvědí, tak se ani ničím nemaže. Důležitý je dostatek spánku, tekutin a klidu. Ačkoliv nemocný by při vyrážce již neměl být infekční, jistotu budete mít až po úplném vymizení vyrážky. K zotavení dochází většinou týden po prvních projevech horečky.

Kterou z tradičních dětských nemocí jste prodělali vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články