Nedostatečná činnost štítné žlázy je nebezpečný problém, který může mít závažné dopady na vaše zdraví. Důležitá je především prevence.
Nedostatečná činnost štítné žlázy, známá také jako hypotyreóza, je nebezpečný problém, při kterém tento malý, avšak velmi důležitý orgán, nedokáže produkovat dostatek hormonů štítné žlázy (nebo jich naopak produkuje příliš). V obou případech se však jedná o problém, který se může závažně podepsat na vašem zdraví, a proto je podle lékařky Kelly Wood dobré znát jeho příznaky a potenciální rizika. S prevencí vám může poté pomoci již tak obyčejná potravina, jako je vaječný žloutek.
Hypotyreóza a lidské zdraví
Hypotyreóza je onemocnění, které vzniká, když lidské tělo není schopno produkovat dostatek hormonů štítné žlázy – jedná se o malý orgán, který se nachází v přední části krku, a mezi jeho funkci patří především uvolňování hormonů, které pomáhají tělu regulovat a využívat energii. Tyto hormony však také řídí některé tělesné funkce, jako je například srdeční tep a chod trávicího systému. Jejich absence při nedostatečné činnosti štítné žlázy proto může vést ke zpomalení těchto funkcí.
Toto onemocnění obvykle postihuje osoby starší 60 let a je častější u žen než u mužů. Většina léčebných postupů spočívá v suplementaci hormonů, které nahradí to, co vaše tělo nedokázalo samostatně vyprodukovat. Lze tedy říci, že se vaše funkce snadno vrátí do normálu a tělo je bude moci vykonávat stejně tak, jako dříve. Jedná se o velmi časté onemocnění, a to po celém světě – především však v západních zemích.
Nejčastější příznaky hypotyreózy
Důsledky hypotyreózy na organismus se může u jednotlivých pacientů různit, a proto je může být mnohdy obtížné rozpoznat včas. Mezi ty nejčastější z nich však patří především náhlé přibývání na váze a únava. Obecně se pak také můžete potýkat s příznaky, jako je například:
- deprese
- zácpa
- pocit chladu
- snížené pocení
- zpomalená srdeční frekvence
- zvýšená hladina cholesterolu v krvi
- suchá kůže
- suché a řídnoucí vlasy
- zhoršená paměť
- svalová slabost
- svalová ztuhlost, bolesti a citlivost
- bolest a ztuhlost kloubů
U většiny lidí se příznaky tohoto onemocnění vyvíjejí postupně, a to mnohdy v průběhu několika let. Čím více se však produkce hormonů zpomaluje, tím snadněji budete moci příznaky rozpoznat. Pokud máte podezření, že můžete být ohroženi tímto problémem, raději co nejdříve navštivte svého praktického lékaře, který vám pomůže problém diagnostikovat.
Vaječný žloutek a štítná žláza
Abyste mohli bez výčitek pečovat o zdraví štítné žlázy, je v první řadě důležité začít se stravovat podle vhodného jídelníčku – stejně jako každá část těla bude fungovat správně pouze při zdravém stravování. V poslední době se však osvědčil při její prevenci vaječný žloutek, který je pro tento orgán mimořádně prospěšný a lze jej velmi snadno přidat do jídelníčku. To zejména proto, že obsahuje:
- Aminokyseliny: Tyto sloučeniny se vstřebávají z potravin obsahujících bílkoviny a pomáhají odstraňovat úzkost a pomáhat v boji proti stresu.
- Jód: Nedostatek jódu je jednou z hlavních příčin poruch vývoje mozku u malých dětí. Aby štítná žláza mohla navíc po celý život produkovat dostatečné množství hormonů, potřebuje dostatečné množství právě tohoto prvku.
- Selen: Tento minerál je velmi důležitý pro regulaci funkce štítné žlázy.