Kortizol na břiše –⁠ tuk, který se nahromadil v důsledku stresu. Co (ne)dělat, abyste se jej zbavili?

Pokud se na vašem břiše hromadí kortizolový tuk, měli byste co nejdříve zakročit. Zde najdete 5 důležitých kroků, které je třeba podniknout.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kortizolový břišní tuk není pouze nevzhledný, ale také zdravotní problém. Pokud se totiž začne hromadit na vašem těle, může mít za následek zvýšení rizika vzniku závažných onemocnění, jako je například cukrovka, srdeční infarkt nebo jiné kardiovaskulární choroby. Jak proto říká odbornice Katey Davidson, je důležité, abyste zavčasu učinili určité změny ve vašem každodenním životě, které vám jej pomohou odstranit. Níže se můžete seznámit s těmi nejdůležitějšími z nich. 

Hormon kortizol 

Kortizol je steroidní hormon, který reguluje metabolismus sacharidů v lidském těle. Jeho zvláštností je však skutečnost, že se jeho hladina může zvyšovat v reakci na fyzický nebo emoční stres. V závislosti na tom rozhoduje, odkud tělo čerpá energii (jestli ze sacharidů, tuků nebo bílkovin) a kolik energie potřebuje ušetřit. Neustále stoupající hladina kortizolu ovšem podporuje přeměnu podkožních triglyceridů (neutrálních tuků) na vnitřní tuk, který se hromadí kolem orgánů a cév v oblasti břicha a pasu. Zde najdete tipy, jak se jej zbavit: 

1) Odbourejte stres pomocí pravidelného cvičení 

Intenzivní cvičení a fyzická aktivita při které dochází k namáhání svalů (jako například dřepy, kliky nebo intervalové tréninky) skvěle rozproudí váš krevní oběh. Jedná se proto o skvělý způsob, jak neutralizovat negativní účinky kortizolu a tvorby břišního tuku. Již pouhá procházka na čerstvém vzduchu vám pomůže snížit jeho hladinu až o 15 % – stačí si vyjít třeba jen 3x do týdne na 20 minut. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

2) Jezte pomaleji a vychutnávejte si jídlo 

Přílišný stres vás vždy nutí jíst ve spěchu a téměř bez žvýkání. To ovšem může vést k přejídání, nadýmání a kortizolem zatíženému břichu. Snažte se proto při konzumaci svého jídla nespěchat a raději si vychutnejte naprosto každé sousto. Poté naslouchejte svému vnitřnímu pocitu plnosti – nijak ho neignorujte, jedná se totiž o jasný signál těla, že je zcela nasyceno. Tímto způsobem lze snadno zabránit nebo minimalizovat hromadění tuku v problémových oblastech.

3) Vhodná dieta

Diety mohou být pro vaše tělo velmi stresující. Většina z nich dokonce způsobuje zvýšení hladiny kortizolu přibližně o 20 procent, přičemž extrémnější diety problémy jenom zhoršují. Pokud proto chcete zhubnout, obraťte se na odborníka, který vám pomůže sestavit vhodný jídelníčku na míru, při kterém nebudete hladovět a neustále si ubírat z talíře, ale naopak vás udrží v co nejlepší kondici a po celý den sytými. 

4) Nepřehánějte to s kávou 

Pokud žijete v neustálém stresu, měli byste pít kávu nebo jiné kofeinové nápoje opravdu s mírou – kofein má totiž tendenci zvyšovat hladinu kortizolu v těle. Pokud jste si tedy na sobě všimli, že se v okolí vašeho břicha začal hromadit tuk, raději kávu zaměňte za zelené čaje, které obecně podporují hubnutí a detoxikaci těla. Pokud však již nedokážete bez kávy žít, zkuste její konzumaci omezit na jeden šálek denně.

iZdroj fotografie: Pixabay

5) Faktor spánku

Mnoho psychologů říká, že nejlepším způsobem, jak překonat přílišný stres a udržet hladinu kortizolu v rovnováze, je kvalitní spánek. Snažte se proto za jakékoliv situace vytvořit podmínky pro kvalitní odpočinek, abyste pomohli svému tělu zvládnout i ty nejobtížnější situace. 

Jak proti kortizolovému břišnímu tuku bojujete vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
50letá žena v sobě 9 let nosila mrtvé dítě. Odmítala léčbu, protože si myslela, že je očarovaná
Události247
Události247
Důchodci musí také podávat daňové přiznání, ale jen někteří. Pokud to neudělají, hrozí jim tučné pokuty
VědaŽivě
VědaŽivě
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
adbz
adbz
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit