Lihový ocet je základním vybavením každé domácnosti. Využije se nejen při vaření, ale může být i dezinfekčním a čistícím prostředkem. Pomůže i při řízení hmotnosti.
Ocet je roztok obsahující 4 až 7 % kyseliny octové a 93 až 96 % vody. U octů, které se používají pro zemědělské nebo čistící účely se může vyskytnout až 20 % kyseliny octové, ale ty nejsou určeny pro lidskou spotřebu. Většina octa se v dnešní době vyrábí fermentací obilného alkoholu. Ansley Hill, RD, LD ve svém článku vysvětluje, že se historicky vyráběl fermentací cukrové řepy, brambor či melasy podle toho, která potravina byla v konkrétní oblasti nejsnáze dostupná. Má antimikrobiální vlastnosti, pomůže s řízením hmotnosti i se snížením cholesterolu.
Zdravotní přínosy octa
Prokázalo se, že požití octa může snížit hladinu krevního cukru i inzulínu po jídle. Mimo jiné vše naznačuje, že konzumace octa může zvýšit pocit plnosti. Je to způsobeno zpomalením rychlosti vyprazdňování žaludku. Což vede ke snížení příjmu kalorií a následné ztrátě hmotnosti. Nadějně se jeví i fakt, že ocet má vliv na snížení cholesterolu.
V neposlední řadě se dá využít i antimikrobiálních vlastností octa. Je možné ocet využít i v případě, že vás bodl hmyz nebo jste se spálili na slunci. Ideální je smíchat ocet s vodou v poměru 1 : 3 a nanést bavlněným hadříkem. Případně je možné do vlažné koupele přidat hrnek octa. Octovou vodu využijete při léčbě plísní, bradavic i ušních infekcí. Posloužit může také v boji s lupy. Je třeba ho v poměru s vodou 1 : 1 nanést ke kořínkům. Nechat působit až půl hodiny a opláchnout.
Využití octa v domácnosti
Ocet má hned několik využití díky jeho dezinfekčním a čistícím vlastnostem. Výhodou je také fakt, že ocet je podstatně levnější než jiné komerčně dostupné čistící prostředky pro domácnost. Octem je možné čistit pracovní desky, sprchy, vany, toalety, podlahy, nádobí, okna i kávovary. Lze ho použít i pro zahradnické využití. Je vhodný k hubení plevele a pomůže také řezaným květinám zůstat déle čerstvé. Pro úklid v domácnosti je ideální poměr vody a octa též 1 : 1.
Opatrnost při konzumaci octa
Použití i konzumace octa je obecně bezpečná, ale jak se říká, všeho moc škodí. Právě proto může konzumace příliš velkého množství octa zhoršit příznaky zánětlivých stavů v horní části gastrointestinálního traktu. Problémy typu pálení žáhy a poruchy trávení. Mimo to, kyselé potraviny mohou přispět k degradaci zubní skloviny. Možné nežádoucí účinky mohou nastat i v kombinaci léků na krevní cukr či srdce spolu s jakýmkoli octem.