Mozek, nervy, hormony a trávicí trakt – v těchto oblastech pomůže šalvěj

Šalvěj má velkou řadu účinků a je známá po staletí. Mnoho národů ji zná jako bylinu spásy. Když se podíváte na neduhy, které dokáže vyléčit nebo alespoň zmírnit, není se čemu divit.

i Zdroj fotografie: Mokkie / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Šalvěj je všestranná bylina a patří k jedněm z nejúčinnějších bylinek vůbec. Dá se použít jako kloktadlo, čaj nebo zevní obklad proti svědění. Podle dietetika Ryana Ramana má šalvěj velké množství účinků, ale ty hlavní by se daly rozdělit do čtyř kategorií podle toho, na které nemoci a neduhy účinkuje.

1. Mozkové poruchy

Šalvěj má schopnost posilovat paměť a mozkové funkce. Pomáhá předcházet Alzheimerově chorobě, a podle některých zdrojů zmírňuje bolest hlavy. Vyšší dávky šalvěje, podle vědecké studie, zlepšují náladu, zvyšují bdělost a přispívají k pocitu klidu a spokojenosti.

2. Nervové poruchy

Šalvěj je bylinka pohody, která má pozitivní vliv na depresi a úzkost. Pomůže vám od neklidu a zlepšuje emocionální zdraví. Často se používá společně s dalšími bylinkami do čajových směsí ke zklidnění a na dobrou noc.

3. Hormonální poruchy

Šalvěj se tradičně používala ke zmírnění příznaků menopauzy. Vědci se domnívají, že šalvěj má podobné vlastnosti jako hormon estrogen. Tím se může vázat na receptory v mozku, což pomáhá zlepšovat paměť a zmírňovat návaly horka a nadměrné pocení. I když se takto šalvěj používala v lidovém léčitelství, účinky byly potvrzeny vědeckou studií.

Kromě menopauzy má šalvěj vliv na snižování cukru v krvi. Ve studii na lidech bylo prokázáno, že šalvěj kromě toho, že účinně snižuje hladinu cukru v krvi, zároveň zlepšuje citlivost buněk na inzulín, podobně jako některé léky předepisované při cukrovce.

Listy šalvěje na naběračce iZdroj fotografie: Pixabay

4. Trávicí poruchy a problémy ústní dutiny

Šalvěj patří mezi bylinky, které vám pomohou při nadměrné plynatosti, zklidňuje žaludek a podporuje chuť k jídlu. Skutečně vyniká při zánětech v ústech jako kloktadlo. Pomůže vám při bolestech v krku při nachlazení a zánětech dýchacích cest nebo při zánětu dásní a bolestech zubů.

Domácí recepty ze šalvěje

Obklad proti svědění

Šalvěj pomáhá na svědění různého původu. Ať už vás trápí alergická kopřivka, ekzém nebo lupénka, svědění zklidní obklad ze šalvěje. Stačí vám k tomu hrst čerstvých šalvějových lístků a 600 ml vody. Lístky rozdrťte a zalijte uvařenou vodou. Nechte hodinu louhovat. Poté sceďte a použijte pro obklad na svědivá místa. Jestliže by vám obklady ze šalvěje nestačily, můžete vyzkoušet další domácí recepty proti svědění.

Šalvějový čaj

Pro přípravu šalvějového čaje vám bude stačit 1 lžička sušené šalvěje na 1 šálek horké vody. Nechte louhovat cca 10-15 minut. Dochuťte cukrem nebo medem dle potřeby a můžete popíjet. Silnější čaj se dá použít jako kloktadlo nebo ústní voda při problémech s dásněmi.

Na jaké neduhy používáte šalvěj vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články