Plicní infekce není radno brát na lehkou váhu. Jejich diagnostika a léčba patří výhradně do rukou lékaře. Někdy si těžší průběh onemocnění může vyžádat pár dní v nemocnici.
Plicní infekce vzniká, když virus, bakterie nebo houba pronikne do plic, kde způsobí zánět. Podle stupně závažnosti pak infekce vyžadují lékařské ošetření, ty mírné se dají zvládnout doma. Bez předepsaných léků a kontrolního poslechu plic lékařem se to ale neobejde, jak připomíná doktor Adithya Cattamanchi. Nejčastější plicní infekcí je zápal plic. Často bývá spojen s bronchitidou (zánětem průdušek). Nejvíce jsou ohroženi lidé s oslabenou imunitou nebo chronickými nemocemi dýchacího systému.
Jak poznáte, že jsou infikované plíce?
Příznaky plicních infekcí odpovídají příznakům respiračních onemocnění. Hodně závisí na závažnosti průběhu onemocnění, věku a zdravotním stavu nemocného. Obecně se dá říct, že příznaky se podobají nachlazení nebo chřipce, ale trvají déle. U plicní infekce se objevují tyto symptomy:
1. Hlenový kašel
Kašlem se vaše tělo zbavuje hlenu, který produkují dýchací cesty, jsou-li napadené virem nebo bakterií. Při zánětu průdušek nebo zápalu plic je častý kašel, kdy se vám podaří vykašlat hustý hlen. Ten může hrát i pestrou paletou barev od bílé, přes žlutou, zelenou až po žlutavě šedou. Po uzdravení (respektive odeznění ostatních příznaků) má kašel tendenci několik týdnů ještě přetrvávat, byť s menší intenzitou. Kašel může doprovázet také rýma.
2. Bolest na hrudi a bolest celého těla
Plicní infekce často doprovází bolest na hrudi, která se horší pří kašli a hlubokém dýchání. Svým charakterem bývá ostrá nebo bodavá, může se přenášet částečně do střední a horní poloviny zad. K tomu se často přidává myalgie, bolest svalů, která doprovází plicní infekce, takže vás bude bolet celý člověk.
3. Horečka
Horečka je užitečná, protože znamená, že se tělo snaží s infekcí vypořádat. U bakteriálního zápalu plic může stoupnout až na 40,5 °C, což je velmi nebezpečné a srážet byste ji měli už při 39 °C. Při takto vysokých teplotách se přidají pocení, zimnice, bolest svalů a hlavy, celková slabost a velké riziko dehydratace. Proto hodně pijte, a pokud se tyto příznaky objeví, bez meškání navštivte lékaře.
4. Únava
Únava vás skolí při každé infekci. Je to logické, tělo potřebuje klid pro boj s nemocí. Únavou a slabostí si o něj přímo říká. Proto mu vyjděte vstříc a dopřejte mu odpočinek, klidně i vydatný spánek, který je pro uzdravení naprosto klíčový.
5. Sípání a dušnost
Že jsou vaše plíce hodně postiženy, poznáte podle sípavého zvuku při výdechu. Je to důsledek zúžených dýchacích cest, případně zánětu v plicích. Od toho už je jen krůček k dušnosti, kdy na sobě ucítíte, že se vám špatně a ztěžka dýchá, nádech působí obtíže, dýchání bývá zrychlené a kůže nad oblastí pod hrudní kostí se jakoby propadává. Při potížích s dýcháním okamžitě vyhledejte lékaře, případně rovnou pohotovost.
6. Praskání na plicích a modrání kůže
Při vážné plicní infekci uslyšíte z hrudníku praskavé nebo chrastivé zvuky. Při mírném průběhu je uslyší jen lékař pomocí stetoskopu. V tuto chvíli už se většinou projevují další příznaky spojené s narušenou funkcí plic, jako je již zmíněné sípání a dušnost. Pokud se objeví navíc ještě namodralá kůže na konci prstů kolem nehtů nebo promodralé rty, znamená to nedostatek kyslíku v krvi. V takovém případě je nutné vyhledat lékařskou pohotovost. Zápal plic způsobuje skutečné ohrožení života, proto ho nepodceňte.