Artritida, bolesti kloubů a přebytek kyseliny močové: Domácí čaj si s nimi poradí raz dva

Kopřiva dvoudomá je léčivá úplně celá. Nejčastěji se z ní připravuje čaj, ale mladé rostliny se dají přidávat do jarní nádivky. Dopřát si šálek kopřivového čaje byste měli i vy.

Skleněný šálek kopřivového čaje ozdobený kopřivou a květinou i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Člověk, který zpřetrhá své vazby s přírodou, nemůže dosahovat optimálního zdraví. Neotáčejte se k přírodě zády, protože bylinky vám mohou v mnoha případech pomoci. A nejen klasické bylinky. Léčivá síla se ukrývá i v rostlinách, které jsou pro mnoho lidí obyčejný plevel. Třeba taková kopřiva. Přitom se z ní dá připravit léčivý čaj s úžasnými účinky na zdraví.

Co obsahuje kopřiva

Listy kopřivy obsahují velké množství vitamínů, minerálů a chemických látek, jako jsou histamin, acetylcholin, serotonin a kyselina mravenčí. Z minerálů obsahuje velké množství železa, draslíku, vápníku a manganu. Nesmíme zapomenout ani na vitamíny A, C, D a K. Jeden šálek kopřivy v sobě ukrývá doporučenou denní dávku vitamínu A na tři dny.

Účinky kopřivy na zdraví

Díky vysokému obsahu železa pomáhá při anémii a s ní související únavě. Kořen kopřivy zase přinese úlevu pánům s benigním zvětšením prostaty. Čaj z kopřivy má diuretické účinky, pomáhá při infekcích močových cest a pomáhá rozpouštět močové kameny. Mezi další skvělé účinky kopřivy patří bezesporu její schopnost zmírnit artritidu, bolesti kloubů a odstranit kyselinu močovou z kloubů při dně. Kopřivový čaj se doporučuje pít i při sezónních alergiích, při kopřivce a podrážděních kůže.

Kopřivový čaj a jak na něj

Kopřivový čaj můžete připravit ze sušených i čerstvých kopřivových listů. Velmi chutný a voňavý je kopřivový čaj obohacený o rybíz nebo třešňové větvičky. Pokud byste ho chtěli vyzkoušet, pamatujte, že větvičky musíte zalít litrem vroucí vody a nechat hodinu odstát. Potom se přidají listy kopřivy a nechá se ještě jednu hodinu stát. Nejlepší je tento proces provádět v termosce. Jakmile bude čaj vylouhovaný, přeceďte jej a můžete popíjet. Dá se pít 2-3krát denně. Může se dochutit medem a citronem.

Vzrostlá kopřiva na tmavém pozadí iZdroj fotografie: Pixabay
Kopřiva – pro někoho plevel, pro někoho léčivý zázrak. Do které skupiny patříte vy?

Kdy sbírat kopřivu

Nejléčivější a nejlepší je kopřiva brzy zjara, kdy začíná růst. Mladé kopřivy neobsahují tolik dusičnanů, jako ty starší. Pokud jste brzký sběr promeškali, nic se neděje. Nasbírat si můžete kopřivy i v dalších měsících, ale vybírejte si prvních šest až sedm listů. Nejpoužívanější části kopřivy jsou listy a kořeny, dospělé rostliny jsou dosti tuhé.

K potírání bolavých kloubů dobře poslouží kopřivový olej. Připravit si ho doma je jednoduché.

Na jaké problémy vám pomáhá kopřivový čaj?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články