Hrozící potrat: Roli hraje nejen věk, ale i trauma či užívání léků

Potrat, byť jen hrozící, je velmi stresující situace pro každou ženu. Důležité je jednat včas, spolupracovat s lékařem a dodržovat všechna jeho doporučení.

Kreslený obrázek naprasklého srdce a miminka v něm i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Rizika potratu se obává každá nastávající maminka. Hrozící potrat je stav, ke kterému může dojít v prvních dvaceti týdnech těhotenství. Podle webu Healthline se projevuje vaginálním krvácením a někdy také křečemi v břiše. Přesná příčina samovolného potratu není obvykle známá. Některé ženy však mají vyšší riziko, že u nich nastane, než jiné.

Jak poznáte hrozící potrat?

Jestliže se u vás objevilo vaginální krvácení během prvních dvaceti týdnů těhotenství, je to vážný důvod k návštěvě lékaře. Hlavně přidávají-li se k tomu křeče v břiše nebo bolesti v dolní části zad. Web ClevelandClinic dodává, že se často jedná o tupou nebo ostrou bolest. Pokud máte tyto příznaky během prvního trimestru, okamžitě volejte lékaře.

Rizikové pacientky

Vzhledem k tomu, že přesná příčina není obvykle známa, lze pouze upozornit na faktory, které zvyšují riziko, že by se u vás potrat mohl objevit. Vyvolávacím faktorem pro samovolný potrat mohou být bakteriální nebo virové infekce během těhotenství, užívání některých léků nebo kontakt s některými chemickými látkami a úraz břicha. Na pozoru by se také měly mít všechny těhotné ženy nad 35 let.

Mezi další rizikové faktory patří obezita, neléčená cukrovka nebo neléčené onemocnění štítné žlázy. Aby se tato onemocnění nezanedbala, dělají se screeningová vyšetření. Pokud se s některým z onemocnění už léčíte, je nutné o tom informovat vašeho gynekologa nebo porodníka. Totéž platí o doplňcích stravy.

Břicho těhotné ženy s botičkami pro miminko iZdroj fotografie: Pixabay
Pro zdravé těhotenství je důležité vyhnout se rizikovým potravinám a dalším věcem, které mohou negativně ovlivnit vývoj plodu

Co vás čeká u lékaře

Jako první lékař provádí vyšetření reprodukčních orgánů, pochvy, děložního čípku a dělohy. Hlavním cílem je najít zdroj krvácení. Další na řadě bude ultrazvuk, kterým lékař sleduje srdeční tep a vývoj plodu. Také jím může určit množství krve v břišní dutině. Pokud se lékař domnívá, že vaginální krvácení způsobuje hormonální nerovnováha, nabere vám krev k vyšetření.

Léčba a následná rekonvalescence

Samovolnému potratu se většinou zabránit nedá. V některých případech vám lékař doporučí způsoby, jak snížit riziko potratu, aby k němu vůbec nemuselo dojít. To může zahrnovat klid na lůžku, dokud příznaky nevymizí, vyhýbání se pohlavnímu styku nebo zvedání těžkých věcí.

Mám se bát?

Rozhodně ne. Stres a obavy vývoji miminka nesvědčí. Mnoho žen, u kterých se objevily příznaky hrozícího potratu, nakonec donosilo a porodilo zdravé dítě. Web MedinePlus doporučuje včas vyhledat lékaře. Pokud je u vás problém hormonální povahy, hormonální terapie vám pomůže.

Černovlasá žena stočená v sedě do klubíčka prožívající smutek, zármutek a depresi iZdroj fotografie: Pixabay
Potrat je ve společnosti velmi bolestivé téma.

Potrat, ať už prožitý nebo hrozící, je velmi stresující zkušenost, která může vyústit úzkostnými stavy a depresemi. Je důležité o těchto pocitech s lékařem mluvit. Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo si touto situací prošel, na JakZdravě vás naučíme, jakým způsobem můžete pomoct, aniž byste ublížili byť dobře míněnou větou.

Placenta je nejednou předmětem placentofágie

Proč ženy po porodu jedí svou placentu: Jde o převratný objev nebo trend, který může i ublížit?

Udržte si zdravé těhotenství bez obav

Potratu je obtížné zabránit, ale když budete dodržovat některá opatření, zvýšíte pravděpodobnost, že váš průběh těhotenství bude zdravý a s minimálním rizikem komplikací. Rozhodně se v těhotenství vyhýbejte alkoholu, kouření a drogám, kofeinu a některým potravinám, které mohou mít negativní vliv na plod. O potravinách a nápojích, které působí negativně na vývoj plodu, jsme na JakZdravě již psali.

Dále se vyhýbejte chemii v podobě čistidel, užívejte preventivně vitamíny a věnujte se pohybové aktivitě alespoň dvě hodiny týdně. Nepřecházejte žádné infekce a urychleně je vylečte ve spolupráci s lékařem.

Jaká pravidla dodržujete (nebo jste dodržovala) v těhotenství vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články