Oči jako zrcadlo vašeho zdraví, odhalí s předstihem i smrtelné nemoci. Všimněte si jedné z 8 známek objevujících se v každém věku

Zrakové problémy mají nespočet příčin. Mezi ně patří cukrovka, mrtvice či žloutenka. To, že signály vysílané očima začnete řešit včas, vám může zachránit život.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Problémy se zrakem mohou mít různé příčiny. Způsobovat je mohou jak samotné poruchy zraku, tak i onemocnění, která se zrakem nesouvisí. Některé choroby se totiž projevují mimo jiné špatným či rozmazaným viděním. Nemoci si tak můžete všimnout hned v raném stádiu, a když bude okamžitě léčena, může vám to zachránit život. Dbejte na zdraví svých očí a neignorujte jakékoli jejich bolesti, pálení či zarudnutí.

Postupné a dlouhodobější rozmazané vidění

Postupné rozmazávání vidění může být signálem, že se u vás rozvíjí cukrovka. Když diabetes není léčena a není regulován inzulín, je možné, že se objeví takzvaná diabetická retinopatie. Ta se projevuje zvýšenou propustností malých cév, což může způsobit poškození sítnice v oku. Tím pádem se vidění stává neostré a rozmazané. Je zapotřebí okamžitě nasadit medikaci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Okamžité a náhlé rozmazané vidění

Tento stav signalizuje zhoršený průtok krve do oka či do mozku. V horších případech to může být i známka něčeho vážnějšího, než je jen chvilková nevolnost. Potom je třeba zavolat lékařskou pomoc, aby nedošlo k trvalým poškozením, ba dokonce ke smrti. A i přestože stav rozmazaného vidění po pár minutách úplně zmizí a zrak se obnoví, je lepší lékaře navštívit i tak. Je potřeba vyloučit migrény, ale hlavně mozkovou mrtvičku.

iZdroj fotografie: Freepik

Ostatně právě po mozkové mrtvici se velmi často stává, že se vám poškodí periferní vidění nebo budete mít výpadky zorného pole. A jestliže se včas nedostanete do rukou specialistů, zrakové poškození zůstane trvalé.

Rohovkový oblouk a usazeniny po obvodu rohovky

Bělavé, šedavé či nažloutlé usazeniny po obvodu rohovky jsou obvykle spojeny se zvýšenou hladinou cholesterolu. Objevuje se u lidí, kteří si vysoký cholesterol způsobili svou životosprávou, ale i u těch, kteří predispozice k ní jednoduše zdědili. Tento takzvaný duhovkový arcus může mít více příčin, a proto je nutné všechny řádně prošetřit. Kromě vlivu cholesterolu může jít o projev vysokého krevního tlaku. A ten je opět nutné začít léčit co nejrychleji. nutné rychle léčit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokleslá a povislá horního víčka

Příčin toho problému je nespočet. Stačí obyčejná únava nebo vyšší věk. Ale může jít i o vážnější problém, jako je myasthenia gravis. Toto onemocnění je vlastně autoimunitní porucha, která způsobí špatný přenos vzruchů mezi nervem a svalem. Ve výsledku jsou svaly slabé, někdy dokonce zcela nefunkční. Přičemž postiženo nemusí být jen horní víčko, ale celé svalstvo obličeje a krku. Začne se vám hůř mluvit, polykat i kousat, takže v tomto případě onemocnění poznáte snadno.

Žluté bělmo v očích

Toto je nejčastěji signálem problémů s játry. Společně se zažloutnutím kůže je zabarvené bělmo hlavním příznakem infekční žloutenky. Žloutnutí kůže i bělma je způsobeno zvýšenou hladinou bilirubinu. Ten je totiž nadměrně produkován v případě, že jsou játra poškozená či zanícená. Na vině může být nevhodná strava, alkohol, rakovina nebo infekce. Játra si rozhodně opatrujte a dbejte jak na stravu, tak na přiměřené množství alkoholu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nepříjemné cukání v očním víčku

Cukání v oku se objevuje velice často. V 95 % případů je to pouze neškodný stav způsoben únavou či konzumací alkoholu nebo kofeinu. Také kouření může být příčinou. Je velice neobvyklé a ojedinělé, že je škubající oko zapříčiněno poruchami nervového systému, ale i to se stává, zejména u roztroušené sklerózy. Tu je nutné opět okamžitě léčit, jinak může dojít k nevratným poškozením nejen zraku, ale nervového systému celkově.

Zhoršené vidění v šeru a ve tmě

Pokud vidíte špatně při slabém osvětlení, nemusíte se ničeho děsit. Ve většině případů to není známkou ničeho závažného. Obvykle jde pouze o aktuální nedostatek vitaminu A. Hladinu Áčka je tedy potřeba zvednout, a to buď pomocí doplňků stravy nebo jeho zvýšeném přísunem ve stravě. Zdrojem tohoto vitaminu jsou batáty, hovězí játra, špenát, mrkev, a také dýně.

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články