Jaké hladiny dobrého a špatného cholesterolu byste měli mít? A kdo trpí vysokým cholesterolem více? A jak mu správně předcházet?
Každé tělo a člověk je jiný, to stejné platí i o cholesterolu. Liší se podle věku, váhy, ale i podle toho, zda jste žena či muž, ba dokonce dítě. A jak je tomu známo, v dospělém věku tělo produkuje více cholesterolu, proto by dospělí měli chodit na preventivní prohlídky a odběr krve ke svému praktickému lékaři. Jak vysoký by měl být cholesterol ve vašem těle? Informace ověřila lékařská odbornice Deborah Weatherspoon, Ph.D., R.N., CRNA.
Není jeden cholesterol
Rozlišujeme hned tři druhy cholesterolu: celkový cholesterol, LDL cholesterol, to je ten špatný, který by se v těle neměl objevovat ve vyšších hladinách, a jako poslední je HDL cholesterol, tedy ten dobrý, který našemu tělu neuškodí, navíc pomahá držet cholesterol mimo tepny a odvádět ho do jater, kde je takzvaně přečištěn a odeslán tam, kde ho tělo využije nejlépe.
HDL cholesterol udržuje cévy, srdce, ale i mozek v dobré kondici a chrání je proti rozvoji onemocnění. Kdežto hladiny LDL cholesterolu v krvi by měly být udržovány v nízkých hladinách. Pokud jsou jeho hodnoty vysoké, hrozí nám onemocnění srdce kvůli ucpávání tepen a cév. V takovém případě hrozí srdeční infarkt i mozková mrtvice.
Úroveň cholesterolu podle věku
S přibývajícím věkem hladina cholesterolu v krvi stoupá, proto lékaři doporučují, aby lidé chodili na preventivní prohlídky, které odhalí, jaké máte hladiny cholesterolu v krvi. Vždy je lepší cholesterolu předcházet, než řešit jeho komplikace. Je to mnohem jednodušší a nehrozí vážné zdravotní komplikace. U malých dětí je méně pravděpodobné, že budou mít zvýšené hladiny cholesterolu v krvi. Po dosažení 18 let věku, by se měly provádět krevní testy každé čtyři roky až pět let.
Je známo, že muži mají celý život vyšší hladiny cholesterolu, více než ženy. Obecně se ale hladiny, jak jsme již zmínili, s věkem zvyšují. Ženy na zvýšený cholesterol trpí méně, je to také dáno tím, že celý život více dbají na skladbu jídelníčku, pravidelný pohyb a vyhýbají se stresu jak jen mohou. Pozor by si měly dávat ženy, které prochází obdobím menopauzy.
Správné hladiny cholesterolu
Pokud se jedná o zdravou hladinu cholesterolu u dospělých, v zásadě se nikterak nemění. Ovšem ale záleží na zdravotním stavu a způsobu života. Pokud vám krevní testy prokáží 200 mg/dL celkového cholesterolu, jedná se o optimální a normální hladiny u dospělých. Jakmile se hladiny přibližují k 239 mg/dL, jedná se o hraniční hodnoty, které bychom již za žádnou cenu neměli ignorovat.
Potíže nastávají, jakmile krevní testy ukazují 240 mg/dL, v takových případech se jedná o vysoké hodnoty a je třeba okamžitě zahájit řešení. Špatný, tedy LDL cholesterol by měl být nižší než 100 mg/dL. Pokud se prokáže 125 mg/dL, jedná se o hodnoty přijatelné pro zdravého člověka. Hraniční se považuje 130 až 159 mg/dL. Vysoké hladiny se považují od 160 až 189 mg/dL. 190 mg/dL, se považují za velmi vysoké hodnoty.
Hladiny cholesterolu u dětí
U malých dětí a dospívajících jsou hodnoty celkového cholesterolu jiné. Přijatelné hodnoty u nich jsou nižší než 170 mg/dL. Vyšší hladiny, ale přesto přijatelné se pohybují od 170 do 199 mg/dL. Jedná se o optimální a bezpečné hladiny v těle dítěte. Ovšem pokud se hladina cholesterolu vyšplhá nad 200 mg/dL, jedná se o vysoký cholesterol. I takové hladiny jsou u dětí vídané, ale ne příliš časté.
Zde platí, že i LDL cholesterol u dětí by měl být nižší než u dospělého člověka. Optimální hodnota LDL cholesterolu je tedy 110 mg/dL. Kdežto hraniční maxima by neměly být vyšší než 110 do 129 mg/dL. Může se objevit i více než 130 mg/dL, to už je jistě ale vysoká hladina a nejvyšší čas, kdy s vysokým cholesterolem začít akutně pracovat.
Tipy, jak předcházet vysokému cholesterolu
Děti a dospívající by měli udržovat optimální hladiny cholesterolu. Toho docílí tak, že se budou pravidelně hýbat, nebudou sedět u počítačů a pojídat sušenky, brambůrky a pít Colu. Takové děti by jinak měly velkou pravděpodobnost vysokého cholesterolu a následné obezity. Není nic ztraceno a nikdy není pozdě udržet dětí od těchto špatných návyků dále. Začněte u nich s vyváženou stravou již v útlém věku a takové se striktně držte.
Pokud jste tak neučinili, nikdy není pozdě se zdravou stravou začít. To stejné platí i u dospělých. I ti musejí zůstat aktivní, cvičit a jíst zdravě. Například ženy procházející menopauzou a dospělí, kteří mají vysoké hladiny LDL, mohou požádat specialistu o pomoc. Takové potíže se řeší pomocí léků, pohybu, ale i dietního opatření. Nikdy ale nezapomínejte jíst každý den velkou porci zeleniny, vlákniny, dobrých tuků a bílkovin, které pomáhají snižovat špatný cholesterol.