Pokud máte podezření, že s vašimi játry není něco v pořádku, čtěte dál. Dozvíte se, jak onemocnění jater rozpoznat, a které nemoci se týkají tohoto důležitého orgánu.
Ať už máte jakékoli podezření na to, že nemáte v pořádku játra, je potřeba to co nejrychleji řešit. Jsou jedním z nejdůležitějších orgánů a pomáhají vám trávit stravu, a poté ji přemění na energii, která se využije hned nebo se uloží do budoucna. Navíc jsou také nepostradatelná v oblasti detoxikace. Určité problémy a onemocnění jater můžou mít i vážné důsledky a dopady na vaše zdraví, uvádí Saurabh Sethi, M.D., MPH. To je důvod, proč je nutné rozpoznat potencionální onemocnění včas.
Nejčastější příznaky při problémech s játry
Příznaky jsou často hodně odlišné, což závisí hlavně na prvotní příčině, kde problém vznikl. Těchto pár běžných symptomů však často signalizuje onemocnění na obzoru. Pokud vám zežloutne kůže a oči, může to být zapříčiněno nebezpečnou žloutenkou. Mezi symptomy dalších onemocnění pak patří tmavá moč, oteklé kotníky, bolesti břicha až zvracení, menší chuť k jídlu, neustálá únava a svědivá kůže.
Nakažlivá hepatitida, virový zánět jater
Toto virové onemocnění je poměrně nakažlivé, ovšem ne vždy se plně projeví jeho příznaky. Tudíž můžete být klidně přenašeči, a nemusíte si toho ani všimnout. Infekce však způsobí, že vaše játra nabobtnají a sníží tak svou funkci, což je samozřejmě nežádoucí. Zpočátku je možné si symptomy splést s běžnou chřipkou. Po určité době se ale objeví výše uvedené potíže.
Příklady a příznaky genetických problémů
Existuje i pár problémových stavů, ve kterých hraje značnou roli hlavně genetika. Mezi nimi může být například hemochromatóza, Wilsonova nemoc či nedostatek alfa-1 antitrypsinu. Tyto dědičné problémy s játry mohou vést k velké únavě, bolesti kloubů, nevolnosti, nízké chuti k jídlu, otokům nohou a oblasti břicha, a nakonec i k nažloutlé pleti.
Symptomy, že vaše imunita útočí na vaše tělo
Autoimunitní onemocnění spočívají v tom, že váš imunitní systém se zblázní, a místo toho, aby vás chránil, tak jde naopak proti vám. Pokud by tedy byla takovýmto způsobem napadena i vaše játra, mohlo by hrozit zanícení a zjizvení tkáně. Mezi autoimunitní nemoci patří primárně biliární, sklerotizující cholangitida a autonomní heptitida. A mezi příznaky je často bolest napravo v břiše, otok nohou, nevysvětlitelné hubnutí, žloutenka nebo svědivá pokožka.
Pozor na příznaky nebezpečné rakoviny jater
Hepatocelulární rakovina je nejčastějším typem rakoviny, která postihuje játra. Počáteční rozvoj obvykle probíhá pomalu a symptomy jsou přehlédnutelné. Jakmile však dostanete jakékoli podezření na tuto nemoc, je třeba vyhledat lékařskou pomoc a léčit se dříve, než by mohlo být už pozdě. Příznaky zde jsou téměř stejné jako u ostatních onemocnění jater, tedy například nechuť k jídlu, rychlé hubnutí, svědivá kůže, žlutý tón pleti, bolesti a otoky břicha, nevolnost až zvracení a snadnější tvoření modřin. O to je důležitější navštívit lékaře včas.
Chronická cirhóza neboli ztvrdnutí jater
Cirhóza jater může mít různé příčiny. Nejznámější je nadměrné pití alkoholu, ale může se jednat o důsledek jiných onemocnění či užívání léků. Při tomto onemocnění dochází k přestavbě jaterní tkáně a cévního řečiště jater, což může mít velice vážné důsledky. Ovšem ani zde nejsou příznaky zpočátku snadno identifikovatelné, a navíc jsou stejné, jako jsme již uvedli výše. Takže doporučení je opět jedno jediné. Zpozorujete-li na sobě některý z popsaných symptomů, ihned utíkejte na vyšetření k lékaři.