Všichni známe česnek, vždyť se jedná o velmi zdravou zeleninu, která navíc obsahuje alicin působící tu správnou česnekovou chuť a zápach. Co když nám ale česnek vyklíčí?
Lidé česnek buď milují nebo nesnáší. Nechvalně se proslavil kvůli nepříznivému zápachu, který se line z úst ještě několik hodin po pozření. Také se mnoho lidí domnívá, že jakmile česnek vyklíčí, musí okamžitě letět do koše, protože již není k jídlu. Jenže jak je tomu doopravdy? Opravdu česnek musíme vyhodit? Zjistěte, jak to tedy je.
Nebezpečí nebo pochoutka
Abychom vás rovnou postavili před pravdu – česnek je stejně bezpečný vyklíčený jako ten nevyklíčený. Dokonce jeho výhonky jsou dokonalé v zeleninovém salátu. Jistě máte pravdu, že některé vyklíčené ovoce a zelenina jsou toxické, ale u česneku se toho bát nemusíte. Zde nenastává změna chemického složení. A jako poslední výhoda je fakt, že tolik nedráždí žaludek, jako samotné stroužky česneku.
Výhonky posilují imunitní systém
Zelené výhonky česneku, zvláště takového, který klíčí například již pět dní, má ve srovnání s čerstvým česnekem vyšší obsah antioxidantů. A právě tyto sloučeniny společně s vitamíny a dalšími látkami, dokáží chránit a podporovat náš imunitní systém. Výhonky si můžete dopřát například v polévce, v salátu nebo na celozrnném chlebu a máslem.
Zlepší se kvalita pokožky
Antioxidanty uložené ve výhoncích ničí volné radikály v těle. Likvidují také škodlivé molekuly, které jsou schopné zničit buňky. A jak jistě víte, volné radikály jsou příčinou dřívějšího stárnutí pokožky. Pokud tělu dodáváte těchto sloučenin dostatek a pravidelně, můžete zabránit například předčasným vráskám. Navíc výhonky obsahují vitamín C, který podporuje tvorbu kolagenu v těle.
Snižuje riziko trombózy
Výhonky česneku obsahují dvě životodárné sloučeniny. Obě působí proti závažnému stavu. První sloučeninou je ajoene, což je síra obsažená v česneku. Zabraňuje tvorbě krevních sraženin. Další sloučeninou jsou nitrity. I když je to k neuvěření, jedná se o sloučeninu pomáhající při dilataci tepen, což způsobuje snadnější průtok krve a zabraňuje riziku vzniku mrtvice.
Snižuje riziko vzniku rakoviny
Další výhodou fytochemikálií, které jsou obsažené v česneku, je zpomalení aktivity karcinogenů po celém těle. Jistě víte, že karcinogeny jsou hlavními spouštěči rakoviny. Výhonky česneku dokonce dokáží blokovat i šíření zhoubných buněk. A nejlepší na nich je, že je můžete pěstovat celou zimu. Stačí česnek umístit do písku nebo na vatu a počkat, až vám zelenina vyklíčí.