Náhlá ostrá bolest v hrudi je stále rozšířenějším jevem. O co jde a co v takové chvíli dělat?

Nejspíše mnoho lidí se již někdy setkalo s nepříjemným bodavým pocitem v hrudi, který však odezněl stejně rychle, jako započal. Otázkou tedy zůstává, o co se jedná.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Náhlý, nepříjemný, ostrý a bodavý. Tak by se dal popsat pocit, který alespoň jednou v životě zažila snad velká většina lidí. O co se však jedná? Je to infarkt nebo podobný srdeční problém? Může být toto „bodnutí“ nebezpečné, nebo se jedná o běžnou známku těla? To vše jsou nejčastější dotazy, se kterými se setkávají nejen obvodní lékaři, ale i odborníci na kardiovaskulární systém a jeho případné poruchy. Odpovědi na ně se pokusila nalézt vědecká žurnalistka Rosie McCall, která o celém problému pojednává ve své odborné studii.

Náhlá ostrá bolest v hrudi

Nejspíše to mnozí znají. Vše je v pořádku, den plyne jako každý jiný a najednou se to stane. Ochromí vás nepříjemná bodavá bolest v hrudi, která se každým nádechem zhoršuje. Nevíte, co to znamená, ano co dělat. Je to infarkt, selhání srdce, nebo něco podobného? Zůstat v klidu, nebo raději okamžitě volat záchranku? Možná si říkáte, že žijete zdravě a váš věk ještě ani nepřekročil hranici třicítky, tak co to má znamenat. Vysvětlení, je však jednodušší, než se zdá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Prekordiální záchytný syndrom

Prekordiální záchytný syndrom neboli PCS, je stav, který způsobuje ono nepříjemné píchnutí v hrudi, a který si řada lidí plete s infarktem. Není se však čeho bát, na rozdíl od infarktu se nejedná o nic nebezpečného ani život ohrožující. Dalším rozdílem od infarktu je také fakt, že se bolest z hrudi nešíří do jiných částí těla, ani nezpůsobuje nervové potíže či ochabnutí svalstva, vlivem čehož může docházet také k přidruženým jevům, jako pozvracení, pomočení či dokonce pokálení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co tedy prekordiální záchytný syndrom konkrétně je? V obecném pojetí se jedná o ostrou bolest bodavého typu, která je lokalizována v přední nebo boční straně hrudníku, odkud také pochází její název. „Prekordiální“ totiž značí „před srdcem“. Celá oblast postižená bolestí však není větší než několik centimetrů, a zpravidla bolest samovolně odezní tak rychle, jako se objevila.

Jak tato bodavá bolest v hrudi vzniká?

Přestože si vědci nejsou zcela jisti přesnou příčinou vzniku prekordiálního záchytného syndromu, existuje logicky vysvětlitelná teorie, která se opírá o letité zkušenosti lékařů, a také o fakta, na základě kterých lidské tělo pracuje. Podle této teorie celý jev vzniká podrážděním nebo skřípnutím nervů v oblasti hrudního koše, a tedy poblíž srdce a plic. Podobně, jako nám občas trnou ruce, či dostaneme křeč do svalů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Koho prekordiální záchytný syndrom postihuje?

Ačkoliv se jedná o další, poměrně těžce vysvětlitelný fakt, podle lékařských záznamů náhlé píchnutí v hrudi postihuje zejména mladé lidi, a to ve věku, před ukončením jejich vývinu. Nejčastěji pozorován je tak tento jev u dospívajících jedinců ve věku 16-21 let, ale také u dělí mezi 9-13 rokem či u starších lidí. Není se však čeho bát, tento syndrom nijak nesouvisí s jejich zdravotním stavem a podobně, jako z brýlí či rovnátek z toho mladí často „vyrostou“ a v pozdějším věku se u nich tento problém objevuje minimálně.

Co při této náhlé bolesti dělat?

Jak již bylo zmíněno, celá bolest se lokalizuje pouze na jedno malé místo, ze kterého se nepřesouvá dále do těla a během krátkého časového úseku (nejčastěji od 30 vteřin do 3 minut) celý problém zmizí. Většina postižených si však stěžovala že se celá bolest zhoršila při rychlém či hlubokém dýchání, proto se doporučuje dýchat spíše pomalu a poměrně mělce. Také se doporučuje zůstat v klidovém stavu a nejlépe v leže a počkat, dokud celá situace neutichne a bolest nezmizí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle slov odborníků k prekordiálnímu záchytnému syndromu nedochází ve spaní ani v době relaxace, právě naopak, většinou bolest hrudi nepříjemně překvapí při pohybu, nebo náhlé změně pozice těla. Dobré je však skutečně zůstat v klidu, nepanikařit a v žádném případě nepodléhat zbytečnému strachu a stresu. Stačí klidně dýchat a celá záležitost za chviličku přejde.

Setkali jste se někdy s tímto pocitem? Jaká je vaše zkušenost?

Zdroj: Iflscience

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články