Úzkostné poruchy nemají jediný původ a často si je můžete působit sami. Stačí si přitom odpustit některé neřesti a předcházet negativním vlivům.
Příčinou úzkostných poruch může být nejen kombinace genetických a enviromentálních faktorů, ale jako možná příčina se zkoumá také chemie mozku. Zapojené totiž mohou být oblasti mozku, které řídí vaši reakci na strach. Úzkostnými poruchami se zabývá licencovaná psycholožka Kendra Kubala z amerického New Yorku. Specializuje se zejména na osoby, které přežili trauma.
Co způsobuje tyto poruchy
Úzkostné poruchy se často vyskytují společně s dalšími stavy duševního zdraví, jako je například užívání návykových látek nebo deprese. Mnoho lidí se snaží zmírnit příznaky tak, že začne konzumovat alkohol nebo jiné drogy. Úleva pomocí těchto látek je však pouze dočasná. Alkohol, nikotin, kofein a další drogy, ale i některé léky mohou naopak úzkostnou poruchu zhoršit. Tím, co způsobuje úzkostné poruchy, se zabývá mnoho výzkumů. Odborníci se domnívají, že jde o kombinaci různých vlivů, včetně genetických faktorů a sociálního stresu.
Studie dvojčat naznačují, že roli může hrát genetika. Kromě toho jsou studovány také některé části mozku, jako je amygdala a hippocampus. Amygdala je malá struktura hluboko v mozku, která zpracovává hrozby a upozorňuje zbytek mozku na známky nebezpečí. Může proto vyvolat reakci strachu a úzkosti. Zdá se, že svou roli hraje také v úzkostných poruchách, které zahrnují strach z konkrétní věci. Například strach ze psů, včel nebo například strach z utonutí a podobně.
Jaké jsou příčiny úzkosti
Mezi faktory, které ovlivňují riziko vzniku úzkostné poruchy, patří stres. Nadměrný nebo neřešený stres může zvýšit šance rozvoje chronické úzkosti. Další příčinou mohou být také genetické faktory. Pokud má někdo ve vaší rodině úzkostnou poruchu, můžete mít větší riziko, že se u vás vyskytne také. Sociální a ekonomické faktory mohou hrát také svoji roli, ale stále více důkazů naznačuje, že mohou přispět právě dědičné rysy.
Riziko vzniku mohou ovlivnit také některé osobnostní charakteristiky. Vyšší pravděpodobnost úzkostné nebo panické poruchy je u lidí, kteří jsou hyperkritičtí, mají potíže s kritikou nebo zažili mnoho negativních věcí. Případně si nesou negativní pocity ze svého dětství. Mezi faktory patří také traumatické záležitosti, jako je zneužití nebo účast ve vojenském boji. Vyšší riziko vzniku úzkosti mají lidé, kteří zažívají rasovou diskriminaci a vliv má také pohlaví. Častěji zažívají úzkosti ženy než muži.
Co děláte proti stresu?