Ledviny jsou důležitým párovým orgánem, který odvádí toxiny a odpadní látky z organismu pryč. Pokud přestanou fungovat, dochází k život ohrožujícímu stavu.
Lidské tělo pracuje téměř jako dokonalá chemická továrna. Živiny získané potravou přetavuje do energie, která je pohonem všech buněk. Vzniklé odpadní látky je třeba z těla odstraňovat pryč, o což se starají ledviny. Pokud o ně dostatečně člověk nepečuje, může se dočkat i toho, že mu budou selhávat, říká lékařka Meredith Ann Atkinson, MD. Tento stav je třeba urychleně léčit, aby se předešlo tomu nejhoršímu.
Co všechno může způsobit selhání ledvin
Selhání ledvin je stavem, kdy tento orgán není schopen dostatečně filtrovat krev a odvádět z ní toxiny. Na jejich funkci mohou mít negativní vliv některá akutní a chronická onemocnění – například cukrovka, vysoký krevní tlak, nemoci jater, dále těžká dehydratace, nedostatečný průtok krve do ledvin nebo úrazy ledvin.
K selhání ledvin může dojít i v důsledku ledvinových kamenů, zvětšené prostaty nebo poškození nervů, které ovládají močový měchýř. Přispět k tomu ale mohou i drogy nebo alkohol či otrava těžkými kovy.
Typy selhání ledvin
Základní dělení selhání ledvin je na stav akutní, kdy ledviny najednou přestanou správně fungovat, a chronický, kdy k selhání dochází v průběhu času v důsledku přidružených onemocnění. Při chronickém selhání se mohou ledviny zmenšovat a ztrácet schopnost dostatečně pracovat.
Dlouhodobé zablokování močových cest zabraňuje močení, což vede k poškození ledvin. U akutního selhání se může jednat o nedostatečný průtok krve do ledvin, příčinou bývá úraz, krvácení.
Jak poznat selhání ledvin
Až 90 procent lidí nepozná, že trpí vážným selháním ledvin, protože počáteční fáze se nijak zvlášť neprojevuje. Později se objevuje snížené množství moči, otoky kotníků a nohou způsobené zadržováním vody, dušnost, ospalost a únava, nevolnost, zmatenost, tlak či bolest na hrudi a kóma.
Selhání ledvin má celkem pět fází – od mírného stupně bez viditelných komplikací a příznaků až po nejtěžší stupeň, kdy se již selhání ledvin naplno projevuje.
Jak rozhoduje barva moči o zdraví člověka
I podle barvy moči lze poznat, jak na tom člověk je se svým zdravým. Plně hydratovaná osoba má moč čirou nebo světle žlutou. Jedná se o ideální stav. Tmavě žlutá nebo jantarová barva svědčí o dehydrataci. Vhodné je doplnit hned tekutiny a vynechat přitom čaj a kávu. Barva moči v odstínu pomeranče je také známkou dehydratace.
Růžovou nebo červenou moč lze mít po konzumaci červené řepy, ale moč může obsahovat i stopy krve. Zpěněná moč svědčí o velkém množství bílkovin v ní, což je známkou onemocnění ledvin.
Diagnostika selhání ledvin se provádí pomocí testů
Ke zjištění zdravotního problému ledvin je třeba provést některé testy. Je to zejména rozbor moči a zjištění přítomnosti atypických bílkovin v ní. Dále se měří objem moči, kdy nízký výdej může ukazovat na blokádu odchodu moče. Dělají se také rozbory krve k měření látek, jakými je například kreatin. Nápomocné jsou i zobrazovací metody – ultrazvuk, magnetická rezonance nebo CT. V neposlední řadě se přistupuje i k biopsii ledvin, kdy se odebere kousek jejich tkáně.
Jak se selhání ledvin léčí
Při léčbě selhání ledvin záleží na příčině a na jeho stupni. Když ledviny nepracují, je zapotřebí čistit krev jiným způsobem. K tomuto účelu slouží dialýza, kdy se krev filtruje pomocí přístroje. Současně je nutné držet dietu s nízkým obsahem draslíku a soli. Další možností léčby je transplantace ledvin.
Jakým způsobem se staráte o zdraví svých ledvin?