Jedním z častých spouštěčů výskytu ekzému jsou potraviny. Účinnou strategií je vysledovat, které potraviny vám nedělají dobře a z jídelníčku je vyřadit.
Ekzém je kožní onemocnění, které může způsobovat zarudnutí, svědění, suchost a zánět kůže. Přestože příčina vzniku ekzému není zcela objasněna, jedním ze způsobů, jak zvládnout jeho vzplanutí, je identifikovat potenciální spouštěče a vyhnout se jim. Dermatoložka Natalie Olsen, RD říká, že mírný až středně těžký ekzém může dobře reagovat na volně prodejné krémy pro lokální použití. U těžkých forem je potřeba vyhýbat se spouštěčům a navštívit dermatologa, který předepíše léčbu.
Příčiny vzniku ekzému
Příčinou ekzému mohou být jak některé potraviny, tak i stres, chemické látky a léky, textilní materiály a mateřské mléko. Tento stav může vážně narušit život a projevit se kdekoli na těle, včetně obličeje. Výskyt ekzému způsobuje ještě větší stres, který je zase kontraproduktivní v procesu léčby. Následující seznam obsahuje potraviny, které obvykle zhoršují projevy ekzému, ale upozorňujeme, že každý člověk je jiný a někteří lidé je mohou konzumovat bez problémů:
- Rybí maso
- Ořechy
- Korýši a měkkýši
- Sója
- Mléčné výrobky
- Lepek
- Vejce
- Rajčata
- Pomeranče
- Hrozny
- Zpracované potraviny, včetně uzenin a slaniny
Je užitečné vést si jídelní deník, abyste si mohli zaznamenávat výskyt ekzému a potraviny, které ho způsobují nebo zhoršují. Nezapomeňte si zaznamenat oblečení, které nosíte, stres, parfémy a mýdla, abyste mohli identifikovat spouštěče. Můžete si také udělat kožní test u svého alergologa.
Ekzém a strava
Při léčbě ekzému se osvědčilo mnoho diet, například standardní eliminační dieta. Při ní se omezují určité potraviny, obvykle jedna po druhé, aby se odstranily všechny podezřelé potraviny, a poté se pomalu zařazují zpět. To umožňuje tělu uzdravit se, a po krátké době se znovu nastavit. Zkuste konzumovat tyto potraviny:
- Potraviny bez lepku
- Strava bez cukru
- Speciální strava: Modifikovaný nízký obsah sacharidů – Paleo, Atkins a Keto dieta
- Strava s nízkým obsahem FODMAPS
- Potraviny bez laktózy
Můžete také vyzkoušet rostlinnou dietu, ale před jejím zahájením se poraďte s odborníkem na výživu, lékařem nebo nutričním specialistou.
Kromě toho můžete užívat doplňky stravy včetně probiotik, komplexu vitamínů B, omega-3 mastných kyselin, kyseliny gama-linolenové, vitamínů B komplex, D, C a E.
Léčba ekzému
Zde je několik účinných způsobů léčby ekzému:
Koloidní ovesná koupel: Tato kúra zmírňuje příznaky ekzému. Přidejte šálek do koupele a koupejte se v ní alespoň 10 minut.
Antihistaminika: Antihistaminika pomáhají zmírnit alergické projevy, bojují se zánětem a zmírňují svědivé vyrážky.
Esenciální oleje: Esenciální oleje, jako je bazalka, levandule, tea tree olej, bergamot, eukalyptus, heřmánek a tymián, mají silné antibakteriální, protiplísňové a protizánětlivé účinky. Můžete je buď odpařovat nebo je aplikovat lokálně v kombinaci s nosným olejem, jako je kokosový, jojobový, olivový, mandlový nebo vitamínový olej. Přidejte 3 kapky esenciálního oleje do nosného oleje, dobře promíchejte a směs naneste na postižené místo. Opakujte 2-3krát denně.
Životní styl: Pokud trpíte ekzémem, měli byste navíc přehodnotit všechny své životní návyky a výrobky, které používáte. Udržujte pokožku neustále hydratovanou a zkraťte dobu, kterou trávíte ve sprše. Používejte přípravky pro péči o pleť bez parfemace a barviv a minerální make-up. Vyhněte se parfémům a používejte obyčejné kastilské mýdlo nebo mýdlo z kozího mléka. Pro snížení stresu cvičte jógu, meditaci a dechová cvičení. Používejte přírodní opalovací krém a neškrábejte si postižená místa na kůži.
Co se na zmírnění ekzému osvědčilo vám?