Kolik kroků denně by měl člověk opravdu ujít? Číslovka 10 tisíc je mýtus, ve skutečnosti stačí mnohonásobně méně

Pohyb je pro naše tělo přirozený a zásadní. Dá se však nahradit obyčejnou každodenní chůzí, a tím shodit přebytečná kila?

chůze i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnozí z nás již určitě v minulosti slyšeli o tom, že správně by měl člověk za den ujít minimálně 10 tisíc kroků. Pojďme si tuto myšlenku v tomto článku trošku rozvést. Běžní lidé totiž mnohdy nemají tu možnost splnit každý den stejný počet kroků a ujdou třeba jen polovinu. Dobrou zprávou je, že každé množství se počítá. Jak to tedy je s každodenním chozením? 

Největší benefity chůze

Může pomoci shodit přebytečná kila – Procházka je skvělým startem, jak začít spalovat přebytečná kila. Ačkoliv záleží také na vaší rychlosti, váze a jakou vzdálenost ujdete, pokud budete chodit třikrát do týdne na hodinovou procházku, jistě se výsledky brzy dostaví. 

Zlepší vám to náladu – Mimo to, že se budete cítit lépe fyzicky, můžete si polepšit i emočně. Studie z University of Nebraska ukázala, že pravidelná procházka může pomoci snížit úzkost, depresi a negativní náladu. Můžete to brát jako formu meditace.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Snížení výskytu křečových žil – Je prokázané, že pravidelná chůze pomáhá snížit výskyt bolestivých křečových žil. Ovšem je samozřejmě třeba volit správnou obuv, abyste si spíše nepřihoršili. 

Udržení svalů a zpomalení stárnutí – Podle studie z Purdue University chůze snižuje úbytek svalové hmoty související se stárnutím, což vám pomůže udržet si více síly i správnou funkci svalů.

Pomoc při trávení – Po těžkém jídle je oproti poležení na gauči před televizí mnohem lepší menší procházka. Taková chůze okolo 30 minut vám pomůže rozhýbat orgány v trávicím traktu a udrží stabilnější hladinu cukru v krvi.

Kolik kroků denně je třeba ujít

Dr. Chan a tým vědců z Japonska se rozhodli zjistit, zda existuje přesný údaj, kolik kroků za den ujít. Jejich výzkum dospěl k závěru, že i když 10 000 kroků za den není na škodu, nemusíte ujít přesně tolik, abyste mohli těžit ze zdravotních výhod chůze. Vědci také zjistili, že u starších žen bylo při denním počtu 4 400 kroků spojeno o 41 % nižší riziko úmrtí ve srovnání se ženami, které chodily pouze 2 500 kroků nebo méně. Z toho plyne, že k dosažení optimálního zdraví není nutné ujít denně přímo 10 000 kroků, nicméně je dobré každý den chůzi nějaký ten čas věnovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak přes den nachodit více kroků

Udělejte si plán, je totiž snadné nechat se vtáhnout do práce a zapomenout na pohyb. Abyste se vyhnuli sezení po celý pracovní den, nastavte si budík, přivstaňte si a jděte se před prací projít. Pokud ale začnete chodit častěji, neočekávejte, že přejdete z 1 000 denních kroků na 10 000 přes noc. A nezapomeňte si také procházky zpříjemnit, poslouchejte podcast, oblíbenou hudbu, nebo zavolejte kamarádovi. Čím více vás procházka bude bavit, tím více kroků pravděpodobně ujdete. 

Zdroj: Pure WOW

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články