Z babiččiny domácí lékárničky: Afty se dají na ústup třeba díky moučkovému cukru. Proč vlastně vznikají a jaká je prevence?

Bolestivé afty mohou nepěkně narušit vzhled pokožky a narušit vaši každodenní pohodu. Zde jsou tipy na prevenci jejich výskytu a účinnou domácí léčbu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Afty jsou otevřené a většinou také bolestivé vředy v ústech, které mohou vzniknout jak na vašich rtech, tak i na vnitřní straně vašich tváří. Obvykle jsou bílé nebo nažloutlé a obklopuje je červená zanícená měkká tkáň, která může zprvu připomínat akné nebo pouhou podrážděnost. Jak ovšem říká odbornice Chris Young, afty se ve většině případech obejdou bez jakékoliv léčby, přičemž samy zmizí během jednoho až tří týdnů – pokud si od nich však chcete ulevit dříve, existuje také velmi účinná domácí léčba. 

Afty mohou mít řadu příčin

Afty mohou mít řadu příčin, a to od nevinných virových infekcí až po nebezpečná onemocnění, která byte měli ihned řešit s odborným lékařem. Níže se můžete podívat na ty nejčastější: 

  • stres
  • hormonální výkyvy
  • alergie na určité potraviny
  • menstruační cyklus
  • virová infekce
  • nedostatek vitamínů (zejména skupiny B) nebo minerálů (zejména zinku a vápníku)
  • problémy s imunitním systémem
  • poranění úst
  • závažná vyrážka 
  • některé druhy rakoviny
iZdroj fotografie: Depositphotos

Přestože afty většinou samy od sebe odezní a nevyžadují žádnou léčbu, mohou v ojedinělých případech také odkazovat na rakovinu dutiny ústní. Pokud se spolu s nimi objeví také otoky na vašem krku, měli byste co nejdříve vyhledat svého odborného lékaře. 

Tipy pro prevenci vzniku aftů

Opakovanému výskytu aftů můžete zabránit tím, že se vyhnete konzumaci potravin, které mohly dříve vyvolat jejich propuknutí – to mohou být například příliš kořeněné, slané nebo kyselé výrobky a pokrmy. Také byste měli dbát na své psychické zdraví, a proto pokud se afty objevily v důsledku přílišného stresu, měli byste zvážit lekce hlubokého dýchání nebo meditace.

Důležité také je dodržovat správnou ústní hygienu, přičemž se snažte používat zpravidla měkký zubní kartáček – tím totiž předejdete podráždění dásní a měkkých tkání. Pokud se domníváte, že by za problémem mohl stát nedostatečný příjem vitamínů a minerálů, zkuste se poradit se svým lékařem, zda by vám sestavil vhodný dietní plán a předepsal doplňky stravy na míru.

Účinná domácí léčba aftů 

Pokud si chcete ulevit od aftů dříve, než samy od sebe odezní, existuje naštěstí několik domácích metod, které vám s tím pomohou. Můžete například použít moučkový cukr, který má pravděpodobně ve své kuchyni naprosto každý – a jednoduše si jím několikrát denně afty potírejte. Sami uvidíte, jak bolest začne ubírat na intenzitě. Další skvělou volbou je také nálev z šalvěje. Uvařte dvacet gramů této rostliny na jeden litr vody, roztokem vypláchněte svá ústa, a poté postup opakujte, dokud afty úplně nezmizí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud vám ani jeden z těchto postupů nepomohl, můžete se ještě zkusit obrátit na citrony. Ty obsahují řadu užitečných kyselin, antioxidantů a citrátů, které působí na lidský organizmus protizánětlivě – jednoduše vezměte kousek čerstvého citronu a aft s ním chvíli potírejte. 

Jak často se s afty potýkáte vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články