Červená řepa: Přírodní spalovač tuků, ale také posilovač organismu

Řepa je obecně považována za velmi zdravou zeleninu, jejíž konzumace s sebou nese i velmi pozitivní vliv na zdraví. Pomůže vám také zhubnout a udržet si ideální váhu.

i Zdroj fotografie: Kolforn / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Červená řepa je kořenová zelenina, která má mnoho zdravotních výhod, včetně podpory hubnutí. Jak vysvětluje odborník na výživu Atli Arnarson BSc, PhD, řepa obsahuje nízké množství kalorií a sacharidů, ale je bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály. Proto vám může váš boj s přebytečnými kilogramy značně usnadnit. Navíc lze upravit mnoha různými způsoby, takže je její zařazení do jídelníčku velice jednoduché.

Řepa má nízký obsah kalorií

Řepa obsahuje jen asi 43 kalorií na 100 gramů, což je méně než mnoho jiných, běžně konzumovaných potravin. Například 100 gramů vařené rýže obsahuje 130 kalorií a 100 gramů hovězího masa obsahuje asi 250-300 kalorií. Proto je řepa vhodnou potravinu pro osoby, které chtějí snížit kalorický příjem.

Řepa má vysoký obsah vlákniny

Řepa obsahuje vysoké množství vlákniny, která zpomaluje trávení a udržuje pocit sytosti po delší dobu. To může pomoci zabránit přejídání a podporovat snižování tělesné hmotnosti. Podle studie publikované v časopise The Journal of Nutrition v roce 2019, mohou potraviny s vysokým obsahem vlákniny pomoci snížit příjem kalorií a podpořit hubnutí.

Řepa má nízký glykemický index

Glykemický index je měřítko, které určuje, jak rychle se cukr z potravin vstřebává do krve. Potraviny s vysokým glykemickým indexem způsobují rychlý vzestup hladiny cukru v krvi, což může vést k nárůstu hmotnosti a zdravotním problémům. Naštěstí řepa má glykemický index velmi nízký, což znamená, že cukr z ní se vstřebává pomalu a postupně. To může pomoci udržet stabilní hladinu cukru v krvi a zabránit přejídání.

iZdroj fotografie: Pixabay

Řepa obsahuje vitamíny a minerály

Řepa obsahuje mnoho důležitých vitamínů a minerálů, včetně vitamínu C, kyseliny listové, draslíku a hořčíku. Tyto látky jsou důležité pro udržení zdraví a vitality a mohou pomoci při hubnutí. Například studie z roku 2020 publikovaná v časopise Journal of Nutrition and Metabolism zjistila, že suplementace hořčíkem může pomoci snížit tělesnou hmotnost u lidí s nadváhou nebo obezitou.

Řepa obsahuje antioxidanty

Řepa obsahuje antioxidanty, jako je betain a kyselina askorbová, které pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály. Studie z roku 2019 zjistila, že betain může pomoci snížit hmotnost a tukovou tkáň u obézních myší a předpokládá se stejný účinek i u lidí. Antioxidanty mohou také pomoci snížit záněty v těle, což může vést k lepšímu metabolismu a podpořit hubnutí.

Možnosti přípravy

Řepa se může konzumovat různými způsoby, syrová, pečená nebo vařená, lze ji přidávat do salátů nebo smoothie nebo se může použít jako náhrada za škrobové potraviny, jako jsou brambory nebo rýže. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Recept na salát s červenou řepou

Na tento lahodný salát budete potřebovat:

  • 550 g červené řepy
  • ¼ hlávky zelí
  • 400 g mrkve
  • jablko (nemusí být)
  • 2 lžíce citrónové šťávy
  • 2 lžíce strouhaného křenu

Všechny suroviny nastrouhejte na jemném struhadle a promíchejte. Na závěr zakápněte citrónovou šťávou.

Recept na očistný nápoj z červené řepy

Tento nápoj má opravdu rychlý očistný účinek, takže jej doporučujeme konzumovat doma. V hrnci na mírném plameni zahřejte ½ šálku vody, přidejte ½ lžičky himalájské soli a dobře promíchejte. Odstavte z ohně a přidejte 1 lžíci řepné šťávy, 2 lžíce citrónové šťávy a ½ lžíce jablečné šťávy. Promíchejte a ihned vypijte.

Jaký je váš oblíbený recept s červenou řepou?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články