Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky

Crohnova choroba je méně známý problém, který však může ohrozit vaše zdraví stejně jako rakovina. Každý by proto o něm měl vědět alespoň základní informace.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ačkoliv Crohnova choroba není tak známé onemocnění jako například rakovina nebo srdeční infarkt, jedná se podle lékařky Zara Risoldi Cochrane o stejně (ne-li více) závažný problém, který může snadno poškodit vaše zdraví. V odborné medicíně je tento stav vysvětlen jako chronický zánět gastrointestinálního traktu, který postihuje tlusté a tenké střevo – mnohdy však může poškodit také další části tohoto důležitého uskupení orgánů. Je proto důležité, abyste o něm věděli alespoň základní informace. 

1) Fáze vzplanutí a remise

Většina lidí s Crohnovou chorobou prochází cyklem vzplanutí a remise. Příznaky tohoto závažného onemocnění jsou však nejintenzivnější právě ve fázi vzplanutí (během fáze remise se pacienti cítí ve většině případech zcela normálně), kdy se můžete potýkat především s: 

  • bolestí břicha, která se obvykle zhoršuje po konzumaci jídla
  • průjmem
  • bolestivým střevem
  • krví ve stolici
  • úbytkem tělesné hmotnosti
  • anémií
  • únavou

Toto onemocnění se pak někdy může projevit také jinými způsoby, jako je například bolest kloubů, zánět oka a kožní léze.

2) Nikdo přesně neví, co stojí za příčinou 

Konkrétní příčiny Crohnovy choroby jsou světu medicíny doposud zcela nejasné. Většina odborníků se ovšem domnívá, že za jejím vznikem může stát hned několik faktorů dohromady, jako jsou například genetické předpoklady a dědičné faktory, životní prostředí, léky (zejména nadměrné užívání antibiotik), nezdravá strava, infekce a oslabený imunitní systém. V dnešní době však probíhají další studie, které se tímto závažným onemocněním zaobírají a v budoucnu pravděpodobně přinesou další informace o jeho možných příčinách. 

3) Genetické predispozice

Pokud máte ve své rodině někoho, kdo trpí nebo dříve trpěl gastrointestinálními problémy, můžete být náchylnější ke vzniku Crohnovy choroby. Většina vědců však podotýká, že v mnoha případech pacienti nemají žádnou předchozí rodinnou anamnézu, což je důvod, proč věří, že za jejím rozvojem může stát především životní prostředí. Stále je však zapotřebí získat další informace, které by pomohly světu medicíny pochopit tuto záhadnou nemoc. 

iZdroj fotografie: Pexels

4) Kouření může zhoršovat příznaky 

Existuje určitá souvislost mezi kouřením cigaret a Crohnovou chorobou – nejen, že tento nezdravý návyk může lidem způsobit horší nebo častější příznaky, ale některé údaje naznačují, že cigarety dokonce zvyšují šanci na její rozvoj. Je proto vhodné, abyste přestali kouřit nebo v případě, že nekouříte, tak ani nezačínali. Kromě toho existuje mnoho dalších zdravotních rizik, které kouření může způsobovat, jako je zejména rozvoj rakoviny či srdečního onemocnění. 

5) Existuje mnoho způsobů, jak léčit Crohnovu chorobu

Crohnova choroba se může projevit mnoha různými způsoby, přičemž příznaky a frekvence jejich výskytu se mohou mezi pacienty lišit. Z tohoto důvodu je léčba onemocnění přizpůsobena konkrétním symptomům a závažnosti u každého daného jedince v kteroukoliv danou dobu. Terapie poté zahrnuje užívání imunosupresiv, steroidů nebo biologických léčiv. Vědci však v současné době zkoumají další možnosti léčby této choroby, mezi které patří především manipulace se střevními bakteriemi pomocí antibiotik, probiotik a probiotik. 

Jak se před tímto závažným onemocněním chráníte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články