Zbavte se bílých skvrn na kůži přirozenou cestou – za měsíc může být po problému (funguje i na ty tmavé)

Skvrny na kůži vznikají z mnoha různých příčin. Na vině může být slunce i porucha jater. Jejich léčba závisí především na příčině jejich vzniku.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

U některých lidí se mohou na kůži objevit podivné bílé skvrny, které se mohou vyskytovat téměř kdekoli. Zkušená zdravotní sestra Bukky Aremu, APRN vysvětluje, že barva kůže je tvořena bílkovinou zvanou melanin. K poruše tvorby pigmentu nebo barviva dochází při (biochemické) poruše procesu tvorby melaninu. Tyto poruchy se projevují jako malé či větší skvrny na kůži, mohou být tmavší nebo světlejší, ale nikdy nevystupují z kůže.

Co skvrny na kůži způsobuje

Skvrny mohou být způsobeny mechanickým působením (například třením), chemickými látkami (parafínové uhlovodíky, některá barviva, éterické oleje), léky (např. antikoncepce), UV zářením (nejčastější příčina), metabolickými poruchami, onemocněním jater nebo žlučových cest, poruchami nervového systému, akné, hormonální nerovnováhou, infekcemi, ale některé pigmentové poruchy jsou recesivně dědičné a častěji se vyskytují u lidí se světlou pletí a světlými vlasy.

  • Tinea versicolor: Tinea versicolor se může projevovat jako bílé skvrny nebo skvrny v odstínech růžové, červené a hnědé. Jsou nápadnější na tmavší kůži a mohou se časem zvětšovat.
  • Ekzém: Ekzém (atopická dermatitida) se vyznačuje červenými svědivými vyrážkami s vyvýšenými hrbolky. Tyto vyrážky mohou zahrnovat bílé skvrny nebo fleky.
  • Vitiligo: Vitiligo vzniká, když určité kožní buňky zvané melanocyty přestanou vytvářet melanin. Melanin je pigment, který dodává barvu kůži, vlasům a očím. Bez pigmentu vznikají bílé skvrny.
  • IGH: Idiopatická gutátní hypomelanóza (IGH) se projevuje jako malé bílé skvrny na kůži, která je vystavena vysokému množství slunečního záření. Patří sem oblasti, jako jsou ruce a nohy. Bílé skvrny jsou nebolestivé a nezhoubné.
  • Pityriasis alba: Pityriasis alba obvykle začíná jako růžové, mírně šupinaté plošky na bradě a tvářích. Mohou mít kulatý, oválný nebo nepravidelný tvar a na dotek jsou obvykle suché a šupinaté. Skvrny mohou samy zmizet nebo časem vyblednout do běla.
  • Lichen sclerosus: Jedná se o vzácné onemocnění, které se vyskytuje u mladších a starších lidí. U žen způsobuje bílé skvrny na tenké kůži, obvykle v okolí konečníku a vulvy. U mužů má porucha tendenci postihovat předkožku penisu. Může se ale vyskytovat i na jiných částech těla.
iZdroj fotografie: Freepik

Odstranění skvrn na kůži

Léčba skvrn na kůži závisí především na příčině jejich vzniku. Je proto vhodné se poradit buď s praktickým lékařem nebo dermatologem. Na některé typy onemocnění způsobující skvrny na kůži bohužel léčba neexistuje. Jiné jsou pouze dočasné a jejich vymizení lze pomoci. Pokud se jich chcete zbavit přirozenou cestou, můžete vyzkoušet jeden z těchto tipů:

  • Citron: Alespoň dvakrát denně si omyjte pleť šťávou z citronu. Mírně kyselá citronová šťáva odstraňuje vrchní odumřelé kožní buňky z pokožky, čímž odstraňuje skvrny.
  • Jogurt s medem: Smíchejte 1 lžičku přírodního jogurtu s 1 lžičkou medu. Naneste na pokožku, nechte působit 30 minut a opláchněte. Aplikujte jednou denně.
  • Aloe vera: Gel získaný z listů aloe vera obsahuje látky, které odlupují odumřelé buňky a stimulují tvorbu nových epitelových buněk. Používejte jednou až dvakrát denně. Můžete také vyzkoušet přípravky obsahující aloe vera.
  • Podmáslí: Lidová medicína doporučuje k odstranění pigmentových skvrn podmáslí, protože kyselina mléčná, kterou obsahuje, jemně odstraňuje sluncem poškozená a zabarvená místa.

Jaký přírodní prostředek se na skvrny na kůži osvědčil vám?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články