Co se vám stane, když nechtěně sníte plíseň? Některé druhy způsobují akutní otravu a poškození jater

Určitě se vám už někdy stalo, že potravina, již jste si koupili, po čase zplesnivěla. Je však dobré řešení plíseň odříznout a zbytek sníst?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud si vychutnáváte ranní snídani a náhle na svém pokrmu narazíte na plíseň, nepanikařte, i přesto, že jste již zkažené jídlo snědli. Většina zdravých lidí může sem tam omylem sníst trochu plísní a cítit se naprosto v pořádku. Hodně záleží na typu jídla (plesnivé sýry by bez plísně nebyly to pravé ořechové) a na vašem zdravotním stavu a imunitním systému.

Co jsou to plísně

Plísně jsou mikroskopické houby, které mohou růst na dřevě, papíru, kobercích, potravinách a stavebních materiálech, jako je izolace. Všechny formy potřebují k růstu vodu a vlhkost. Kdekoli je toto prostředí, může zde růst plíseň, a to zahrnuje i vaši starou matraci. Existuje mnoho druhů, a proto bude plíseň na chlebu vypadat jinak než plíseň na ovoci.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Five apples in different stages of decay against white background

Na rozdíl od bakterií rostou plísně ve strukturách, které obsahují mnoho buněk, a abyste je viděli, nepotřebujete mikroskop. Dostávají se hluboko do jídla, které následně znehodnotí. Buňky dodávají plísni rozmanitost barev a také ji pomáhají dostat se z předmětu na předmět. „Plísně jsou přírodními rozkladači.“ vysvětlují odborníci. 

Alergické reakce na plísně a riziko otravy

Někteří lidé jsou alergičtí na plísně, ale obvykle se jedná o plíseň v prostředí, ne tu v potravinách. U těchto lidí může vystavení se plísním způsobit zvracení, zažívací potíže nebo bolesti hlavy. Skryté skvrny od plísně mohou číhat ve všech různých oblastech vašeho domova. Pokud tedy máte podezření na alergii, měli byste se poradit s vaším doktorem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Young Man Shocked On Seeing Mold On Wall In Kitchen

Několik plísní produkuje mykotoxiny nebo jedovaté látky, které způsobují vážná onemocnění. Například plísně produkované houbou Aspergillus mohou způsobit aflatoxikózu, život ohrožující formu akutní otravy, která může způsobit poškození jater. Tento druh plísně se vyskytuje v obilovinách, jako jsou olejnatá semena, sója, arašídy či slunečnice a také v koření. Tyto mykotoxiny mohou způsobit rakovinu jater.

Jak se vyhnout konzumaci plísně

Zabráněním tvorbě plísní můžeme zachovat potraviny delší dobu čerstvé. Začněte ukládáním ovoce a zeleniny do jednotlivých plastových sáčků. Při podávání uchovávejte potraviny zakryté, abyste zabránili vystavení buňkám plísní ve vzduchu, a pomocí plastových fólií zakrývejte potraviny, které potřebujete uchovat vlhké. Nezapomeňte vždy vyprázdnit otevřené plechovky od potravin, které podléhají rychlému zkažení. A nikdy nenechávejte potraviny z ledničky venku déle než dvě hodiny.

Zdroj: The Healthy

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Nikoho v životě nepotkáváme náhodou – 5 typů vesmírných vztahů, které vám postupem času začnou dávat smysl
Události247
Události247
Zvěrstva Ukrajinců ve válce: Ukazuje se, že nejenom Rusové páchají nelidské činy
VědaŽivě
VědaŽivě
Optická hádanka, která je pro mnohé lidi zcela neřešitelná. Kolik kruhů jste schopni najít na tomto obrázku?
adbz
adbz
Navraťte černému oblečení svou pravou barvu. Vybledlé kousky zachrání trocha kávy