Detoxikace žlučníku a ledvin – ano, či ne? Dříve, než se k ní uchýlíte, měli byste znát všechna pro a proti

Detoxikace je velmi oblíbená v přírodním léčitelství. Pouštět se ale do pokusů s vlastním tělem zkoušením neověřených receptů, může vyvolat řadu nepříjemných komplikací.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Přírodní léčitelé nadšeně doporučují detoxikaci těla a jednotlivých orgánů s ohromným nadšením. Zatím ale neexistuje důkaz o její účinnosti. Naopak tyto recepty mají mnoho nepříjemných vedlejších účinků, které mohou v extrémních případech končit život ohrožujícím stavem. Doktor internista Saurabh Sethi, hepatolog , gastroenterolog a odporník přes endoskopii zdůrazňuje, že než se pustíte do jakékoli domácí očisty, měli byste to prodiskutovat s vaším ošetřujícím lékařem, abyste se neohrozili na životě nevhodně zvolenou samoléčbou.

Teorie léčitelů a domácích rádců

Proč je nutné očistit tělo od toxinů? Protože na jejich podkladě mohou vznikat záněty a z nich pak autoimunitní choroby. To jsou choroby, kdy se imunitní systém zblázní a začne své vlastní buňky likvidovat jako nepřátelské. Od toho má odpomoci právě detoxikace těla. Pročištění organismu má navíc za úkol imunitní systém posílit, aby odolal jakýmkoli nemocem.

Nebezpečí, které plyne ze zkoušení domácích receptů

Lékaři však varují, že domácí recepty pro očistu těla mají řadu vedlejších účinků. Jsou jimi nejčastěji průjem, zvracení, nevolnost a bolesti břicha. Pokud se průjem a zvracení vystupňují, hrozí dehydratace organismu, která vám zajistí několikadenní pobyt v nemocnici. Kromě těchto nepříjemných doprovodných jevů navíc existuje fakt, že účinnost domácích očist není vědecky potvrzena.

iZdroj fotografie: Freepik

Podle studie, kterou se zabývala Mayo Clinic, se kompletní očisty žlučníku zúčastnilo jen pár lidí. Jeden z nich údajně viděl ve své stolici cosi, co připomínalo kamínky, později se ale zjistilo, že podobné útvary vytváří olej s džusem, který je hlavní součástí receptu pro vypuzování kamenů. Vše, co z pacientů vyšlo, bylo podrobeno zkoumání. Nenašlo se nic, co by bylo složené z cholesterolu nebo bilirubinu, což jsou hlavní složky žlučníkových kamenů.

Recept pro detoxikaci žlučníku a ledvin

Jestliže jste se i přesto rozhodli, že to chcete vyzkoušet nebo jste jenom zvědaví, jak takový recept vypadá, prohlédněte si dva ukázkové recepty níže. Jeden pro očistu žlučníku, druhý pro očistu ledvin. Chcete-li je vyzkoušet, pak pevně věříme, že jste se předtím poradili s lékařem.

iZdroj fotografie: PIxabay

Recept pro očistu žlučníku

Jeden z mnoha receptů pro detoxikaci žlučníku je založený na týdenním popíjení jablečné šťávy nebo pojídání jablek ve velkém množství. Recepty se mohou lišit. V zásadě jde o to, aby žlučové kameny změkly (to má zařídit jablečná šťáva) a aby hladce vyjely ven. K tomu se doporučuje pravidelně jíst jednu polévkovou lžíci směsi olivového oleje a citronové šťávy. Ráno nalačno. Některé recepty vám dokonce doporučí v poslední den popíjet síran hořečnatý, jinak zvaný epsomská sůl. Je to skutečně silné projímadlo, často ho předepisují lékaři před kolonoskopií.

Recept pro očistu ledvin

Pro očistu ledvin se doporučuje konzumace vody s citronovou šťávou, jablečný ocet a již zmiňovaný síran hořečnatý.

iZdroj fotografie: Pixabay
  • Do sklenice teplé vody přidejte 1 lžičku citronové šťávy.
  • Přidejte 1 lžičku jablečného octa.
  • Přidejte 1/4 lžičky křídy (uhličitan vápenatý).
  • Užívejte večer hodinu před spaním.

Varování! Tento recept se nedoporučuje zkoušet na vlastní pěst a už vůbec ne bez porady s lékařem. Vlastně ho nedoporučujeme vůbec. Proč? Protože ledvinové kameny mají často vápenaté složení. Chcete se jich zbavit, ne si je hýčkat dalším vápníkem.

Nejprve lékař a jeho rady, lidové poradny až potom

Možná vás toto zjištění nepotěšilo. Je to pochopitelné. Ta naděje, že existuje možnost, jak se vyhnout lékařskému zákroku, v člověku vzbuzuje chuť zkoušet na sobě ledacos. Někdy je ale přece jen lepší vyhledat odbornou pomoc, než si uškodit ještě víc. V tomto případě to platí dvojnásob. Žlučové a ledvinové kameny mohou vyústit i ve vážné, bolestivé, akutní stavy. Pokud vás žádné kameny netrápí a chcete se očišťovat preventivně, tak se na to rovnou vybodněte. Zdravý člověk, který jí vyváženou stravu, detoxikaci nepotřebuje.

Zkoušeli jste už na sobě očistu těla nebo některých orgánů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články