Velmi jednoduchý způsob, jak se zbavit černých teček bez bolestivého nípání. Citron a med je vytáhnou jako magnet

Černé tečky trápí mnoho osob, především ženy. Existuje několik způsobů, jak jim předcházet a jak je ošetřovat. Pomoci může i jednoduchá babská rada.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle zdravotní sestry Cynthia Cobb jsou ke vzniku tohoto problému náchylnější lidé s mastnou pletí. Nejčastěji se objevuje v blízkosti nosu, ale není výjimkou ani okolí brady a čela. Na někoho mohou černé tečky působit nezdravě až nečistotně, proto se jich chtějí za každou cenu zbavit.

Vznik černých teček

Černé tečky vznikají při ucpání pórů odumřelými buňkami spolu s přebytečným mazem a dalšími nečistotami. Póry zůstanou otevřené, proto se obsažené nečistoty dostávají do kontaktu s kyslíkem, a tak začnou oxidovat. To se projeví zčernáním.

Domácí přípravek na černé tečky

K jedné z babských rad potřebujete pouze citron a med. Citron rozpulte a na jednu jeho polovinu dejte 3 kapky medu. Touto polovinou citronu masírujte zasaženou oblast obličeje přibližně 5 minut. Poté si umyjte obličej studenou vodou. Toto ošetření opakujte dvakrát týdně, dokud černé tečky nezmizí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Citron odstraňuje odumřelé kožní buňky a stimuluje růst nové kůže. Med má antibakteriální, antiseptické a antioxidační vlastnosti a také odstraňuje nahromaděné nečistoty a uzavírá póry.

Další prostředky

Lidé k ošetřování černých teček nejčastěji využívají mechanické odstraňování. To je ale poměrně bolestivé a zdlouhavé. Navíc takové neodborné vytlačování nečistot může způsobit podráždění, zjizvení a další poškození pokožky. Lepšími možnostmi odstraňování černých teček v domácích podmínkách jsou:

  • Mechanická exfoliace (scrub) – odstranění odumřelých kožních buněk, mazu a nečistot pomocí abrazivních částic. Není ale příliš účinná pro vytažení hlouběji uložených černých teček a také není vhodná pro citlivou pokožku.
  • Kartáč na pleť – také mechanicky odstraňuje přebytečné odumřelé kožní buňky. Jeho použití by však mělo být jen příležitostné a jemné, žádné hrubé tření.
  • Chemická exfoliace (peeling) – rozpouští mezibuněčná spojení, odstraňuje odumřelé kožní buňky i s nečistotami a mazem. Jedná se o kyseliny v různých stupních koncentrace, nejčastěji jsou to kyselina glykolová a kyselina salicylová.
  • Každodenní přípravky s kyselinou salicylovou – tato kyselina rozkládá přebytečný maz i odumřelé kožní buňky. Čistící přípravky s kyselinou salicylovou odstraňují každodenní nečistoty, maz i make-up.
  • Ošetření odborníkem – jestliže vás i nadále trápí dlouhodobý výskyt černý teček nebo komplikované hojení, rozhodně navštivte dermatologa nebo jiného specialistu, který provede odborné ošetření.

Předcházení černým tečkám

Naprostým základem pro prevenci černých teček je dodržování hygienických zásad. To spočívá v mytí obličeje dvakrát denně, mytí rukou před sáhnutím si na obličej, ale i pravidelné praní lůžkovin a ručníků, které se dostávají do kontaktu s obličejem. Dalšími nezbytnostmi jsou odličování, používání nekomedogenní kosmetiky a pleťových masek s jílem nebo aktivním uhlím.

Jakým způsobem předcházíte vzniku černých teček?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články