Léčba dny svépomocí: Lokální obklady a konzumace správných potravin zažene bolest a sníží riziko návazných nemocí

Dna patří mezi nepříjemné kloubní onemocnění. Pokud vzniklo na podkladě nesprávného stravování, je velmi dobře léčitelné změnou jídelníčku. Podívejte se, jak si pomoci.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Dna patří mezi onemocnění kloubů, kdy se klouby zanítí a otékají. Přezdívá se jí také nemoc králů, protože jí trpěli především panovníci, kteří si potrpěli na honosné masové hody. Dna je velmi nepříjemná a bolestivá, ale jde zvládnout pomocí úpravy stravy a vhodných léků. Doktorka Stacy Sampson souhlasí s tím, že některé přírodní domácí recepty mohou stav zlepšit a pomoci dnu vyléčit. Na druhou stranu zdůrazňuje, že pokud se stav nelepší nebo vás klouby nesnesitelně bolí, neměli byste váhat vyhledat lékaře.

Co je to dna

Dna je revmatologické zánětlivé onemocnění kloubů. Většinou se projevuje na nohou, především na kloubech palců, ale může postihnout také klouby rukou, kolena nebo lokty. Toto onemocnění je velmi bolestivé a nepříjemné, postižené klouby jsou oteklé. Nemoc se v mnohém podobá osteoartritidě, rozdíl spočívá v mechanismu vzniku.

Proč vzniká dna

Dnu způsobuje vysoké množství kyseliny močové v krvi. Ta se ukládá v kloubech a způsobuje bolest a zánětlivé procesy. Kde se vzala kyselina močová? Ta se běžně v organismu vyskytuje. Je konečným produktem metabolismu a normálně se vylučuje ledvinami a střevy. Tím se udržuje její stále stejná hladina. Problém přichází, když je kyseliny močové tolik, že už ji tělo nestíhá odstraňovat. Pak ji v podobě drobných krystalků nacpe do kloubů, čímž vzniká bolest a otok a stav, kterému říkáme dna.

Nejčastější příčiny dny jsou:

 • nadměrná konzumace masa a alkoholu
 • nedostatečný pitný režim
 • léčba diuretiky
 • předešlé poranění kloubu
 • onemocnění ledvin
 • onemocnění štítné žlázy
 • obezita
 • někdy se objevuje při chemoterapii.
iZdroj fotografie: Freepik

Jak se projevuje dna

V první řadě vás na dnu upozorní bolest a otok kloubů nebo kloubu. Silná bolest se často objevuje v noci a ráno po probuzení. Oteklé klouby jsou ztuhlé, teplé na dotek. Dna může začínat na jednom kloubu, není-li ale včas a správně léčena, postupuje na další klouby a může se pustit také do velkých kloubů, jako je kolenní kloub. Dna bývá spojována s dalšími zdravotními problémy. Nejčastěji je to vysoká hladina cukru v krvi, srdeční problémy nebo selhání ledvin.

Rychlé domácí recepty pro zbavení se bolesti

 • Pro dočasnou úlevu použijte ledový obklad.
 • Zvednutí nohy do výšky může pomoct od tlaku z otoku.
 • Pro první pomoc se hodí léky proti bolesti s protizánětlivým účinkem (Ibuprofen).
 • Koupel v horké vodě s epsomskou solí může zmírnit silnou bolest.
 • Zábal z povařené kurkumy přes noc může zmírnit zánět.

Recept pro zázvorové lokální obklady

Zázvor dokáže ulevit od bolesti. Vyzkoušejte si z něj udělat obklady na bolestivá místa. Chcete-li ho užívat vnitřně, nejprve se poraďte s lékařem.

 1. Nastrouhejte čerstvý závor, abyste ho měli 1 polévkovou lžíci.
 2. Svařte zázvor s vodou.
 3. Do směsi namočte hadr, žínku nebo menší ručník.
 4. Po vychladnutí použijte hadr jako obklad na místo, kde to bolí.
 5. Přikládejte obklady alespoň jednou denně na 15–30 minut.
 6. Pozor na podráždění! Vyzkoušejte směs napřed na malém kousku kůže.
iZdroj fotografie: Pixabay

Jak léčit dnu stravou

Pokud jste si tento stav přivodili nesprávnou stravou, napravit to můžete zase stravou. Tentokrát správnou. Nejefektivnější jsou třešně, dále zázvor, citronová šťáva, kurkuma, celer nebo jeho semínka, pampeliška, kopřivový čaj, semena ostropestřce mariánského, jablka, banány a dostatek tekutin.

Kdy zajít k lékaři

Jestliže se bolest a otok kloubů objevily náhle nebo se vám domácí léčba nedaří, vždy vyhledejte lékaře. Pokud trpíte skutečně velkými bolestmi, návštěvu lékaře neodkládejte. Předepsané léky vám uleví o hodně rychleji než hokusy pokusy s domácími recepty a babskými radami.

Jaké jsou vaše zkušenosti s dnou?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články