Emoce: Kde v těle je můžeme pociťovat | JakZdravě.cz

Emoční mapa těla: Ve kterých částech můžeme pociťovat každou z nich a co vlastně znamenají

Emoce se mohou shromažďovat v jedné nebo více částech našeho těla. Tato mapa vám pomůže pochopit, jak silné ve skutečnosti jsou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý z nás už někdy v životě určitě pocítil tzv. „mrazení v zádech“, když měl strach, nebo „motýlky v břiše“, když se na něco těšil. Napadlo vás ale někdy, co tento stav vlastně znamená? Podle odbornice Francis Kuehnle za to mohou především naše emoce, které se shromažďují v těle a pro mnohé vědce jsou stále ne zcela pochopenou záležitostí. Abyste je však mohli blíže pochopit také vy, níže uvedená emoční mapa vám to rozhodně ulehčí.  
Emoční mapování těla 

Možná jste už slyšeli o emočním mapování těla, které lidem pomáhá kategorizovat emoce, aby lépe pochopili, co ve skutečnosti cítí. Jak ovšem říká její tvůrce Enrico Glerean, jde pouze o výpočetní techniku a statistiku dvou studií, díky které se lidé mohou naučit lépe komunikovat se svým tělem, ovšem je stále zapotřebí dalších studií, aby její správnost byla na sto procent potvrzena. Mapa je přiložena níže.

Na základě studie Glereana a jeho kolegů z roku 2014 by měl člověk pociťovat 13 druhů emocí (14, pokud počítáme i neutrální stav), přičemž každé z nich odpovídá určitá část těla, která je aktivuje (nebo deaktivuje). Na mapě můžete také vidět, že zvýšená emoční aktivita odpovídá teplejším barvám (červená, oranžová, žlutá), zatímco snížené reakce odpovídají spíše chladnější barvě (modré). Tento prostředek je tak skvělou pomůckou k tomu, abyste mohli pochopit, jak vás emoce ovlivňují. 

Výsledky základní studie

Při vytváření těchto tělesných map vědci předpokládali, že různým emocím odpovídají různé fyzické reakce. Uspořádali proto studii, během které zkoumali, ve kterých oblastech svého těla lidé pociťují zvyšující se nebo snižující se emoční aktivitu během reakcí na různé podněty, které byli velmi podobné těm, s nimiž se setkáváme v reálném životě (úryvky filmů, rozhovory a překvapivé výrazy tváře). 


iZdroj fotografie: Pixabay

Výsledky ukázaly, že u všech účastníků studie emoce ovlivňovaly podobné oblasti těla, což vědce přimělo k tomu, aby učinili závěr ve formě výše uvedené tělesné mapy. Glerean navíc dodává, že čím silnější je pocit v těle, tím silnější je pocit v mysli. Jen velmi málo emocí, jako například překvapení, je jednoduše neutrálních.

Jak často pociťujete emoce na svém těle vy?

Zdroj: Greatist

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů