Už žádné léky, střeva lze jednoduše pročistit jedinou surovinou

Fíky, ať už sušené nebo čerstvé, mohou pomoci proti zácpě, kuřím okům i sexuální dysfunkci. Nezapomeňte je zařadit do jídelníčku, nebudete litovat.

rozkrojený fík i Fíky tělu dodají vápník i železo a podpoří také vaše střeva.
                   

Fíky bezpochyby patří mezi nejzdravější ovoce vůbec. Ačkoli nejsou typickým ovocem ve střední Evropě, určitě je vhodné si je dopřát. Obsahují vitamíny, antioxidanty i mnoho dalších zdraví prospěšných složek. Čerstvé fíky se také pyšní nízkým obsahem kalorií, u sušených fíků je to poněkud jinak, jelikož neobsahují téměř žádnou vodu a na váhu jsou pak poměrně bohaté i na sacharidy. Pomohou s léčbou kuřích ok, zácpy, posílí kosti a také vás mohou podpořit při problémech s početím.

Fíky a co obsahují

Ať už se jedná o čerstvé či sušené fíky, tak se mohou pochlubit obsahem vitamínů skupiny B, konkrétně jde o niacin, pyridoxin, kyselinu listovou a další. Právě tyto vitamíny se podílejí na metabolismu sacharidů, tuků i bílkovin a jsou důležité pro mozkové funkce. Sušené fíky mají vysoký podíl minerálů, vitaminů i antioxidantů, ale jak bylo již zmíněno, obsahují výrazně více kalorií. Proto nejsou vhodné pokud držíte dietu. Na druhou stranu obsahují vápník, zinek, draslík, selen, železo a měď.

Léčba kuřích ok

Fíky se mohou využít k léčbě kuřích ok, případně i bradavic. Postačí když rozkrojíte fík na půlku a přiložíte na kuří oko či bradavici. Je důležité, aby fík ležel na celé ploše kuřího oka nebo bradavice. Zakryjte obvazem a nechte působit přes noc. Ráno fík odstraňte a místo ponořte na 10 minut do horké vody. Usušte a po hodině zkuste kuří oko odstranit. Pokud to nepůjde opakujte tento postup až 5 dní po sobě.

iZdroj fotografie: Uživatel Dewdude / Creative Commons / CC BY-SA

Fíky proti zácpě

Když kohokoliv postihne zácpa, vždy je to nepříjemné. Ovšem není nutné hned sahat po projímadlech. Může pomoci pouhá konzumace fíků. Je to díky tomu, že ve 3 fících je až 5 gramů přírodní vlákniny. Vláknina napomůže správné funkci střev, a tudíž podpoří také pravidelné vyprazdňování. Nejlepší recept je ze 4 fíků a 4 sušených švestek. Všechno ovoce zalijte 2 dcl vody a nechte odležet přes noc. Ráno vypijte tekutinu a snězte plody. Uleví se vám od zácpy a upravíte si trávení.

Léčba sexuální dysfunkce i pohlavních chorob

Bylinkáři a léčitelé doporučují fíky ke snížení sexuální dysfunkce. Pomáhají podpořit výdrž, přispívají k plodnosti i sexualitě. Skutečný účinek fíků jakožto afrodiziaka je sporný, ale velké množství cenných vitamínů a minerálů je pravděpodobně důvodem nárůstu vytrvalosti. Nejúčinnější je namočit 2 až 3 fíky na noc do mléka a ráno je sníst. V Indii a dalších oblastech světa jsou využívány jako uklidňující prostředek pří léčbě pohlavních chorob.

Fíky posílí kosti a fungují jako prevence ztráty vápníku

Hlavním kouzlem fíků je vysoký obsah vápníku, který je jednou ze stěžejních složek pro posilování kostí a snižováni rizika osteoporózy. Poděkovat lze i fosforu, který podporuje tvorbu kostí. Díky obsahu draslíku ve fících lze předcházet ztrátě vápníku močí. Fíky snižují ztráty vápníku a zároveň odstraňují škodlivé toxiny z těla.

Jak si nejraději dopřáváte fíky?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články