Pečujte správně o pokožku rukou. Odvděčí se vám jemností a zabráníte snadnému vstupu škodlivin do těla

Kůže slouží jako bariéra proti vstupu škodlivin do těla. Pečujte o své ruce, abyste předešli poškození pokožky, a tím narušení její přirozené obranyschopnosti.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ruce mnoha lidí dostávají každý den zabrat, a to obzvlášť u těch, kteří pracují manuálně. Nicméně pro pokožku rukou je náročné i obyčejné mytí a dezinfikování rukou nebo úklid domácnosti pomocí chemických přípravků. Všechny tyto prostředky pokožku vysušují a narušují její přirozenou obranyschopnost. Dle zdravotní sestry Cynthia Cobb pak může být kůže suchá, popraskaná a snadno podlehne zanesení infekce.

Šetrné mytí rukou

Mytí rukou je všední hygienický rituál pro předcházení šíření choroboplodných zárodků. Časté mytí rukou však s sebou přináší poškozování přirozené kožní bariéry. Při používání chemických mýdel nebo dezinfekcí je navíc kůže vystavena silnému a opakovanému dráždění.

Poškozování pokožky lze předcházet šetrným mytím rukou. Nepoužívejte na umývání horkou vodu, pouze teplou nebo vlažnou. Během mytí používejte netoxická mýdla a ruce příliš nedrhněte. Stačí je čistit jemně, avšak důkladně ve všech zákoutích, včetně meziprstí. Po umytí si ruce jen lehce osušte, pokožku netřete a nevysušujte úplně do sucha. Poté hned na ruce naneste hydratační přípravek.

Hydratace pokožky

Na trhu je mnoho speciálních přípravků pro hydrataci pokožky. Jsou to různé krémy, gely a séra. Hydratačními složkami v běžně dostupné kosmetice bývají zvlhčovadla a změkčovadla, z nichž některé nemusí být k pokožce šetrné. Sáhněte raději po přírodních hydratačních přípravcích, jako je například mandlový, kokosový nebo avokádový olej, gel z aloe vera nebo bambucké máslo.

iZdroj fotografie: Pexels

Všechny tyto přírodní produkty pomáhají předcházet poškození pokožky, chrání i citlivou pokožku a mají schopnost ošetřovat již poškozenou kůži. Pro maximální účinek hydratace aplikujte přípravky na navlhčenou pokožku.

Pro udržování hydratované pokožky je zásadní doplňovat tekutiny zevnitř. Dostatečná hydratace v těle se projeví i na kůži, proto se snažte pít každý den hodně čisté vody. Ideální přijaté množství tekutin je individuální, někomu postačí 1,5 litru, někdo jiný se bude cítit dobře při příjmu 2 litrů tekutin denně.

Ochranné pomůcky jako prevence i léčba

Pro prevenci poškození pokožky rukou je důležité ji fyzicky chránit. To znamená v zimním období nosit rukavice nebo používat pracovní bavlněné rukavice při domácích pracích. Rukavice však nemusíte používat jen jako prevenci, poslouží i při léčbě již poškozené pokožky rukou. Po nanesení vrstvy hydratačního krému si oblékněte bavlněné rukavice a nechte je nasazené alespoň hodinu. Ideální je praktikovat tuto hydratační kúru přes noc.

Onemocnění ovlivňující pokožku

Všechna předešlá doporučení se týkají obecně zdravé pokožky. Jestliže trpíte nějakým kožním onemocněním, jako je ekzém nebo lupénka, dodržujte léčbu stanovenou lékařem.

Zdroj: Healthline

Jak hydratujete pokožku rukou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Veronika Arichteva se k roli v seriálu Vyprávěj dostala díky lechtivým fotkám, prozradil její manžel
Události247
Události247
Nejistý osud Ruska: Pád Putina bude možná horší, než konec Stalina. Na místo šéfa Kremlu může nastoupit někdo daleko krutější
VědaŽivě
VědaŽivě
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
adbz
adbz
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice