10 příznaků nízké hladiny cukru v krvi. Hypoglykémii může prozradit zimnice i neustálý pocit hladu

Pokud se hypoglykémie neléčí včas, může vést ke kómatu nebo dokonce ke smrti. Předejít hypoglykémii lze pouze  léčbou nízké hladiny cukru v krvi, jakmile pocítíte první příznaky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nízká hladina cukru v krvi, známá také jako hypoglykémie, nastává, když hladina cukru (glukózy) v krvi klesne pod zdravou mez. Lékařka Marina Basina, M.D. upozorňuje, že pokud hladina cukru v krvi klesne příliš nízko, může se jednat o nebezpečný stav, který vyžaduje okamžitou léčbu. Hladina cukru v krvi se považuje za nízkou, když klesne pod 70 mg/dl.

Nízká hladina cukru v krvi: 10 příznaků

Vědci a lékaři tvrdí, že hypoglykémie je u pacientů s diabetem skupiny 2 velmi častá. Nízká hladina cukru v krvi je častá zejména u těch, kteří užívají inzulin. Může způsobit krátkodobé komplikace, jako jsou výpadky paměti nebo závratě, ale i závažnější dlouhodobé komplikace. Věnujte pozornost následujícím varovným příznakům nízké hladiny cukru v krvi, abyste měli situaci neustále pod kontrolou.

Neuspokojený pocit hladu

Pokud se po jídle necítíte sytí nebo dokonce máte pocit hladu, jsou to signály pro vaše tělo, že nedostává dostatek glukózy.

Pocit neklidu

Když je hladina glukózy příliš nízká, vaše tělo dá signál nadledvinám, aby začaly intenzivně uvolňovat hormon adrenalin. Nadbytek tohoto hormonu může způsobovat pocity úzkosti.

Bezesné noci

Noční hypoglykémie je velmi častá a způsobuje poruchy spánku. Mezi příznaky patří pocení, noční můry, náhlá probuzení, úzkost a zmatenost po probuzení. Lehká svačina před spaním může pomoci snížit četnost a závažnost poruch spánku.

Mrazení a chvění

Centrální nervový systém začne špatně fungovat, když je hladina glukózy v nerovnováze. V důsledku toho se uvolňují katecholaminy – chemické látky, které stimulují produkci glukózy – a mrazení a třas.

Emocionální nestabilita

Mezi neurologické příznaky hypoglykémie patří výkyvy nálad a náhlé emoční výbuchy, které nejsou pro vaše chování typické. Mohou to být iracionální výbuchy emocí, občasný nebo hysterický pláč, nekontrolovatelný vztek, celková podrážděnost a frustrace.

iZdroj fotografie: Freepik

Pocení

Příznak řízený autonomním nervovým systémem (část centrálního nervového systému, která reguluje i kůži) je jedním z prvních příznaků hypoglykémie. K nadměrnému pocení v tomto případě dochází bez zjevné příčiny, bez ohledu na to, jak vysoká nebo nízká je venkovní teplota.

Závratě a točení hlavy

Pokles hladiny cukru v krvi může také vést k mdlobám, takže pokud pocítíte, že se vám dělá mdlo, okamžitě si sedněte nebo lehněte, abyste předešli zranění.

Neklidné myšlenky

Protože mozek je na pokles hladiny glukózy obzvláště citlivý, můžete mít pocit zmatenosti a neschopnosti se soustředit.

Problémy se zrakem

Pokles hladiny cukru v krvi také způsobuje rozmazané nebo dvojité vidění.

Nezřetelná řeč

Váš mozek, který trpí nedostatkem cukru, vám možná nedovolí rozpoznat změny ve vašem projevu, ale ostatní si rozdílu všimnou. Na své okolí můžete působit, jako byste byli opilí, přestože jste nevypili ani kapku alkoholu.

Jaké jsou vaše zkušenosti s hypoglykémií?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články