S příchodem jara se mnozí potýkají s popraskanými patami. Jak tomuto problému předejít?
Tento problém se vyskytuje převážně u dam. Dochází k tomu především na jaře a v létě, kdy nosí tvrdé podrážky, jako je tomu například u sandálů. Kůže může být na patě pouze zdeformovaná a tvrdá, zároveň však může začít praskat, což naznačuje problém. Řešení však není snadné a existuje mnoho důvodů pro vznik trhlin. Ty mohou vznikat v důsledku nedostatku vitamínů, plísně na nohou, diabetu a především těsných nepohodlných bot.
Kde problém začíná a jak ho omezit
Většinou to začíná ztvrdlou nebo zdeformovanou kůží, na kterou stačí použít pemzu či speciální pilník. Pokud se však objeví první praskliny, je nutné začít používat antibakteriální přípravky. O svá chodidla se musíte starat přirozeně, odvádějí na celém těle totiž skoro nejvíce práce. Pokud denně ujdete průměrně pět kilometrů v těsných a tvrdých botách, je třeba následně pořádně relaxovat.
Nejlepší léčbou popraskaných pat je namáčení nohou do zvláště účinné směsi soli a sody, která pomůže zmírnit bolest a trhliny. Dopad na kůži a její strukturu může mít i strava. Té byste obecně měli věnovat pozornost. Je potřeba konzumovat zdravé živiny, prospěšné pro váš organismus. Naštěstí existují doporučované účinné koupele, které si zvládnete připravit z pohodlí domova.
Účinné koupele pro zdravé paty
- První možností je vinná lipová koupel. Do jedné sklenice bílého vína, která se zahřívá ve vodní lázni, přidejte sklenici lipového květu. Následně nechejte 2-3 minuty povařit a po dokončení nalijte roztok do mísy. Až směs zchladne, dopřejte svým nohám zhruba 30 minut dlouhou koupel. Změklou pokožku poté odstraňte pemzou.
- Můžete vyzkoušet také koupel ze zeleného čaje. Vložte 2 lžíce zeleného čaje do hrnce a zalijte jej 500 ml vroucí vody. Po 7 minutách vylijte směs do lavoru, do kterého si následně vložte chodidla. Přilijte dalších 2,5 litru vody a nechte působit okolo 15ti minut. Používejte tento způsob následující 2 týdny. Pokud směs nezabere, dejte si 3-5 dnů přestávku a následně začněte znova.
- Poslední variantou je vana z jablečného octa, která je obzvláště užitečná při plísňové infekci. Na její výrobu potřebujete pouze šestiprocentní jablečný ocet, který zředíte v teplé vodě. Doporučený poměr je dvě lžíce jablečného octa na jeden litr vody.