Obličej vám prozradí, co se děje ve vašem těle. Zastavte nemoc v počátcích, než bude příliš pozdě

Obličej dokáže o člověku vypovědět mnohé. Kromě toho, zda si jedinec čistí zuby nebo uši, je možné díky některým nepříjemnostem zjistit, co závažného se děje v těle.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Obličej je jedinou částí lidského těla, kterou kontrolujete a udržujete každým dnem. Lidé jej totiž považují za to, díky čemu se tvoří úsudek o druhém člověku, protože je to právě obličej, který o vás mnohé dokáže vypovědět. Někdy se však na tváři objeví některé nepříjemnosti, které by kromě poškozeného vzhledu mohly také indikovat, že je váš zdravotní stav v nebezpečí. Přečtěte si, v jakém případě byste měli okamžitě vyhledat odbornou pomoc. 

Žlutý obličej a žluté oči 

V tomto případě se jedná o akutní příznak žloutenky. Obličej a oči vypadají žlutě v důsledku nahromadění velkého množství nebezpečných toxinů ve vašem těle, a také prasknutím červených krvinek. Žloutenku může doprovázet mnoho dalších závažných zdravotních problémů, jako jsou virové infekce (hepatitida, mononukleóza), poruchy jater, žlučníku nebo slinivky břišní a jaterní cirhóza. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Suché a krvácející rty 

Popraskané nebo suché rty jsou častým problémem zejména v zimním období. K jejich ochraně a hydrataci může pomoci vazelína, kokosový olej nebo balzámy. Tato nepříjemnost se ale vyskytuje také při některých zdravotních problémech, jako je dehydratace, alergie nebo reakce na některé léky, zejména na steroidy nebo opioidní analgetika.

Opuchlé oči 

Velmi známá nepříjemnost, kterou způsobuje nahromaděná tekutina v oblasti pod vašima očima. Zde jsou některé příčiny, které tento problém způsobují:

  • Nedostatečný spánek
  • Nadměrný příjem soli
  • Hormonální změny
  • Horké a vlhké klima
  • Stáří, protože svaly, které podpírají oční víčka, s věkem slábnou
  • Alergická reakce
  • Líčení
  • Mýdlo nebo čisticí prostředky
  • Parfémy
iZdroj fotografie: Depositphotos

Ztráta ochlupení na některých místech obličeje

Vypadávání řas, obočí nebo také částí vlasů a vousů může být příznakem nemoci alopecie areata, která vzniká v případě nesprávné funkce imunitního systému. Ten se totiž běžně zaměřuje na vaše vlasové folikuly, a pokud je oslabený, budou se na vašem obličeji, především v místech ochlupení, objevovat prázdné skvrny. Tento stav bohužel nelze zastavit, ale předepsané léky mohou pomoci s regenerací. 

Mateřská znaménka 

Mateřská znaménka nejsou důvodem k obavám, protože jsou ve většině případů úplně neškodná. Pokud však zjistíte, že se s nimi děje něco opravdu neobvyklého, jako například změna barvy, tvaru, velikosti nebo v jejich místě cítíte bolest, rozhodně byste se měli poradit s odborným lékařem, protože to mohou být mimo jiné příznaky rakoviny. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nesprávný růst ochlupení na obličeji 

Je velmi nepříjemný pocit, když zjistíte, že vám rostou chlupy tam, kde nemají co dělat. Tento problém trápí především muže, u kterých se to většinou projevuje ve formě zarostlých uší či srostlého obočí. Obecně se neděje sice nic závažného, ačkoli v případech, kdy se růst ochlupení na obličeji objevuje u žen, může to být známkou nebo příznakem syndromu polycystických vaječníků (PCOS).

Nepříjemné opary

Puchýřovité opary jsou způsobeny virem herpes simplex typu 1, což je infekční onemocnění, které zůstává v lidském těle neaktivní po celý život. Virus se většinou aktivuje v případě, kdy je člověk v depresi, onemocní anebo je nadměrně unavený. Jelikož je nemoc infekčního typu, přenáší se především tělními tekutinami.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zdroj: Timesofindia

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články