Plíseň, tajný domácí zabiják s otravou, stojí za řadou dlouhodobých onemocnění. Jak ji odhalit a následně se ji zbavit?

Pokud jste náchylní na alergie, je potřeba si dát pozor na plísně, které se běžně vyskytují ve vašem domě. Jaké jsou nejčastější příznaky?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plíseň v domě není ta samá, kterou vidíte na prošlých potravinách. Některé druhy totiž produkují mykotoxiny, které mohou způsobit dýchací potíže, bolesti hlavy nebo dokonce i trvalé neurologické poškození. V mírných případech se pak objevuje pouze rýma a kýchání. Černá plíseň je označení několika druhů plísní, které mají tmavě zelenou nebo černou barvu. Šíří se především v teplém a vlhkém prostředí, včetně koupelen, sprch, toalet, kuchyní a sklepů.

Linky mezi koupelnovými dlaždicemi 

K tomuto problému dochází v koupelně, pokud se sprchujete horkou vodou a následně nevětráte. Pára totiž způsobí nadměrné vlhko, které s sebou nese i následné vznik plísně. Při sprchování věnujte pozornost především spárám mezi dlaždicemi. Pokud jsou tmavé, je to s největší pravděpodobností plíseň. Naštěstí tento typ plísně není tak nebezpečný a odstraníte jej obyčejným savem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zvláštní zápach z topení či klimatizace

Častější kontrola vaší klimatizace a topení je důležitá, obzvláště pokud u nich cítíte divný zápach. V případě, že je nepoužíváte, se na nich může vytvořit plíseň. V zimě se zvyšuje riziko především u klimatizace a v létě u topení, jelikož je v tomto období využíváme minimálně. 

Odlupování tapet na zdi a barvené skvrny

V současné době tapety nemají takové využití, můžeme je však vidět u starších typů bytů. Ačkoliv časem ztrácejí barvu, nebo se jednoduše opotřebujínemá to vliv na případné bubliny a praskliny. Ty ale mohou být důsledkem plísně, která se objeví kvůli vlhkosti na stěnách. Problém může být viditelný i na jiných částech zdi. Pokud jsou vaše stěny znečištěné zeleným nánosem, zkontrolujte správnost těsnění potrubí a vlhkost v domě. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nevyléčitelné nachlazení

Navzdory tomu, že přítomnost plísně ve vašem bytě se může projevit na vašem zdraví i ve formě lehčích zdravotních problémů, neustálá rýma a kýchání nejsou příjemnou záležitostí. Pokud tedy máte pocit, že jste neustále nachlazení, může to být skrytá známka výskytu plísně v bytě. Tu je potřeba vyhledat a následně odstranit. Věnujte také pozornost tomu, zda se vaše příznaky zhoršují v určité místnosti, a konejte co nejdříve. 

Zdroj: Insider

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Michaela Kuklová překonala rakovinu, ale o lásku nestojí. „Když se zamiluji, lítám v tom jak malá holka, takže jsem si lásku zakázala,“ říká
Události247
Události247
Ukrajina konečně vysvětlila důvod spojenectví Putina a Lukašenka. Pro svět to znamená nevídanou hrozbu
VědaŽivě
VědaŽivě
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz
adbz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění