Plíseň, tajný domácí zabiják s otravou, stojí za řadou dlouhodobých onemocnění. Jak ji odhalit a následně se ji zbavit?

Pokud jste náchylní na alergie, je potřeba si dát pozor na plísně, které se běžně vyskytují ve vašem domě. Jaké jsou nejčastější příznaky?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plíseň v domě není ta samá, kterou vidíte na prošlých potravinách. Některé druhy totiž produkují mykotoxiny, které mohou způsobit dýchací potíže, bolesti hlavy nebo dokonce i trvalé neurologické poškození. V mírných případech se pak objevuje pouze rýma a kýchání. Černá plíseň je označení několika druhů plísní, které mají tmavě zelenou nebo černou barvu. Šíří se především v teplém a vlhkém prostředí, včetně koupelen, sprch, toalet, kuchyní a sklepů.
Linky mezi koupelnovými dlaždicemi 

K tomuto problému dochází v koupelně, pokud se sprchujete horkou vodou a následně nevětráte. Pára totiž způsobí nadměrné vlhko, které s sebou nese i následné vznik plísně. Při sprchování věnujte pozornost především spárám mezi dlaždicemi. Pokud jsou tmavé, je to s největší pravděpodobností plíseň. Naštěstí tento typ plísně není tak nebezpečný a odstraníte jej obyčejným savem.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Zvláštní zápach z topení či klimatizace

Častější kontrola vaší klimatizace a topení je důležitá, obzvláště pokud u nich cítíte divný zápach. V případě, že je nepoužíváte, se na nich může vytvořit plíseň. V zimě se zvyšuje riziko především u klimatizace a v létě u topení, jelikož je v tomto období využíváme minimálně. 

Odlupování tapet na zdi a barvené skvrny

V současné době tapety nemají takové využití, můžeme je však vidět u starších typů bytů. Ačkoliv časem ztrácejí barvu, nebo se jednoduše opotřebujínemá to vliv na případné bubliny a praskliny. Ty ale mohou být důsledkem plísně, která se objeví kvůli vlhkosti na stěnách. Problém může být viditelný i na jiných částech zdi. Pokud jsou vaše stěny znečištěné zeleným nánosem, zkontrolujte správnost těsnění potrubí a vlhkost v domě. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Nevyléčitelné nachlazení

Navzdory tomu, že přítomnost plísně ve vašem bytě se může projevit na vašem zdraví i ve formě lehčích zdravotních problémů, neustálá rýma a kýchání nejsou příjemnou záležitostí. Pokud tedy máte pocit, že jste neustále nachlazení, může to být skrytá známka výskytu plísně v bytě. Tu je potřeba vyhledat a následně odstranit. Věnujte také pozornost tomu, zda se vaše příznaky zhoršují v určité místnosti, a konejte co nejdříve. 

Zdroj: Insider

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Některé vlastnosti určené znamením zvěrokruhu mohou narušovat a nakonec i zničit váš vztah. Pochopte je a naučte se s nimi pracovat
Události247
O vstupu Ukrajiny do Evropské unie může být řeč za 20 let, míní francouzský ministr Beaune. Potvrzují to i odborníci
VědaŽivě
Většina lidí na obrázku rozezná jenom žábu. Pravdou je, že se v něm ukrývají 2 zvířata – vidíte je?
adbz
Na rekonstrukci starého bytu 4+kk měli důchodci 327 000 Kč a 3 měsíce. Přesto je promyšlený do detailu a působí útulně