Příznaky srdečního infarktu ženy často přehlížejí. Včasná identifikace zabrání trvalým následkům i možné smrti, apeluje odborník

Většina z nás si infarkt spojuje s velkými bolestmi na hrudi, to ovšem ale není jediný příznak. Rozpoznejte je všechny, může vám jít o život.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Příznaky infarktu se mohou projevit různými způsoby, od bolesti na hrudi až po bolesti v krku, proto je dobré znát všechny, abyste předešli život ohrožujícímu stavu nebo smrti. Ovšem většina z nich závisí na řadě faktorů, například na tom, kolik je vám let a tak dále. Odhalení všech informací může zachránit nejen váš život, ale klidně i život vašich blízkých. Podívejte se na příznaky uvedené lékařkou Elaine K. Luo, MD.

Brzké příznaky srdečního infarktu

Pamatujte si, že čím dříve dostanete pomoc při podezření na infarkt, tím větší máte pravděpodobnost na uzdravení. Lékaři vždy doporučují, byť jen při sebemenším podezření na infarkt vždy vyhledat lékařskou pomoc. I kdyby vaše domněnky byly mylné, je lepší vyrazit desetkrát zbytečně než jednou a pozdě. Příznaky infarktu se liší od člověka k člověku, ale ze všeho nejdůležitější je poslouchat řeč svého těla. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Osmdesát procent poškození srdce nastane již po prvních dvou hodinách po infarktu, doporučujeme tedy sledovat tyto příznaky: mírná bolest až nepříjemné tlaky na hrudi, které mohou mít nejdříve slabší intenzitu, a následně silnější, bolest v ramenou či jednom rameni, studený pot, točení hlavy, závratě, mdloby, dušnost, pocit zkolabování, ledové končetiny a úzkost.    

Symptomy infarktu vyskytující se u žen

Výše zmíněné příznaky se mohou objevit jak u mužů, tak i u žen. Ovšem u žen se mohou vyskytovat blíže specifické příznaky, které se mohou od mužů lišit. Podle multicentrické studie bylo zkoumáno více než 500 žen, které prodělaly infarkt. Jako nejčastější příznaky byly uvedeny bolesti na hrudi. Některé z žen uvedly, že se u nich objevila nadměrná úzkost a velká únava. Téměř 80 % z nich také uvádělo, že se příznaky vyskytovaly měsíc před vypuknutím infarktu.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další příznaky, které do této kategorie spadají jsou: neobvyklá únava, kterou nijak nedokážete vysvětlit, poruchy spánku, i když jste unavení, úzkost až deprese, motání hlavy, pocit nedostatku kyslíku v plicích, zažívací potíže, jako průjem nebo nadměrná plynatost, bolest mezi lopatkami, bolest ramen nebo krku, bolest čelisti a tlak uprostřed hrudníku vystřelující do stran a do paže. Některé z žen uvedly, že měly kolísající tep a pocit chladu a horka dohromady.

Příznaky tichého infarktu

Tichý infarkt se chová jako běžný infarkt, jen s tím rozdílem, že přichází plíživě a nejsou u něj zjevné výše zmíněné symptomy. Některé ženy prozradily, že ani netušily, že je nějaký infarkt zastihl. Tiché srdeční selhání většinou postihuje diabetiky či ty, které již v minulosti infarkt zasáhl. Pocítit můžete nepohodlí na hrudi, v pažích nebo čelisti, dušnost, pocit únavy i při menší aktivitě, pálení žáhy a bolení břicha či pocení bez příčiny.  

Zažili jste někdy infarkt, nebo jej zažil váš blízký?

Zdroj: HealthLine

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Měla antikoncepci, stejně otěhotněla. Když lékaři viděli, co drželo po porodu její dítě v ruce, zůstali v němém úžasu
Události247
Události247
Nový podvod na důchodce: Falešnou prohlídkou u lékaře vše začíná, prázdnou peněženkou končí
VědaŽivě
VědaŽivě
Psi, kteří žijí nejkratší dobu: Jedno z nejoblíbenějších plemen může být lidským společníkem pouze 4,5 roku
adbz
adbz
Utajené tlačítko na myčce ušetří hromadu peněz. Bohužel většina lidí nečte manuály, a tak o něm nemá tušení