Kousání nehtů s sebou nese častější nachlazení a poškození zubů: Jak s tím jednou provždy skoncovat

Existuje několik různých způsobů, jak se nepříjemného zlozvyku kousání nehtů zbavit. V některých případech může pomoci i lékař nebo terapeut.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zlozvyky se odbourávají jen velmi těžko. Možná si koušete nehty, když jste nervózní. Nebo si je okusujete, jakmile se nudíte. Možná si ani nevšimnete, že jste si je okousali, dokud už není co okusovat. Ať už je to jakkoli, Ashley Marcin popisuje několik metod, které můžete vyzkoušet doma a pomohou vám přestat si kousat nehty.

Všímejte si spouštěčů

Než se pokusíte přestat si kousat nehty, je vhodné se zamyslet nad tím, proč si je vůbec koušete. Zkuste si vést záznam o tom, kdy se přistihnete, že si je koušete. Jste unavení? Jste ve stresu? Máte hlad? Možná si začnete všímat nějakého vzorce. Jakmile objevíte svůj jedinečný spouštěč, můžete se snažit najít různé způsoby, jak ho zmírnit.

6 způsobů, jak si přestat kousat nehty

Následující tipy vám mohou pomoci s kousáním nehtů přestat:

iZdroj fotografie: Depositphotos

1. Udržujte je krátké

Snadný způsob, jak se odradit od kousání nehtů, je udržovat je krátké. Myšlenka této metody je jednoduchá. Pokud na nich nebude nic nebo jen málo k okusování, nebudete mít takové nutkání si nehty kousat. Samozřejmě budete muset nehty pořád zkracovat, protože neustále rostou.

2. Nechte si udělat manikúru

Zkuste vyhodit nějaký ten peníz za nádhernou manikúru, abyste zjistili, zda vám pomůže přestat. Vaše nehty budou vypadat skvěle. Je tedy možné, že vám bude líto jak nehtů, tak i peněz a kousat je nebudete.

3. Ochuťte si nehty

Ačkoli to může zpočátku znít divně, používání laků s hořkou příchutí vám může pomoci se tohoto zlozvyku zbavit. Tento typ odstrašujícího prostředku můžete nanést na holé nehty nebo i na nehty upravené. Jednoduše ho naneste štětečkem, nechte zcela zaschnout a v případě potřeby lak znovu aplikujte.

4. Noste žvýkací potřeby

Čtete správně: žvýkací potřeby. Na trhu existuje spousta žvýkacích náhrdelníků či přívěsků, které jsou určeny pro všechny (včetně batolat), kteří potřebují něco žvýkat. Můžete si vybrat barvu a tvrdost na stupnici od měkké po extra tvrdou. Tento typ pomůcky může nejlépe fungovat, pokud jste si vědomi svého kousání nehtů.

Místo toho, abyste si kousáním nehtů pomáhali soustředit se, nebo se uklidnit, můžete nehty nahradit náhrdelníkem. Používání žvýkacího náhrdelníku je dobré konzultovat se svým zubním lékařem. Žvýkání čehokoli, včetně nehtů či náhrdelníku, může poškodit vaše zuby nebo čelist.

5. Soustřeďte se na každý prst

Možná vám přístup „všechno, nebo nic“ nevyhovuje. Můžete ale omezit tento zlozvyk také tím, že se budete soustředit vždy jen na jeden nehet. Začít můžete třeba u palce. Poté, co si zhruba na týden úspěšně přestanete kousat nehty na palcích, přejděte na ukazováčky. Postupujte v jakémkoli pořadí, které vám dává největší smysl.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6. Vydržte

Nemůžete očekávat, že si přestanete kousat nehty ze dne na den. Možná jste už také někde slyšeli, že trvá 21 dní, než se návyku zbavíte, nebo si osvojíte nový. Tuto informaci zpopularizovala kniha Maxwella Maltze, Nová psychokybernetika z 60. let 20. století. Studie z roku 2009 ukázala, že doba potřebná k odbourání návyku není ve skutečnosti tak jednoznačná a je lineární s jeho průběhem. Jaké z toho plyne ponaučení? Než prohlásíte své úsilí za neúspěšné, dejte si čas. Pokud v něm vytrváte, měla by se vám tvrdá práce vyplatit.

Proč kousání nehtů škodí

Možná vám pomohou i fakta, proč není kousání nehtů zdravé a jaké komplikace může způsobit. Mezi krátkodobá rizika kousání nehtů patří např.:

  • bolestivost nebo infekce v kůži a na kůži kolem nehtů
  • poškození tkáně, díky níž vaše nehty rostou
  • změny vzhledu vašich nehtů
  • abnormální růst
  • častější nachlazení a jiná onemocnění způsobená vkládáním špinavých prstů do úst
  • poškození zubů žvýkáním tvrdých nehtů

Dobrou zprávou je, že kousání nehtů obvykle nezpůsobuje žádné dlouhodobé škody. Je však nehygienické a může vést k častějším onemocněním a infekcím nehtů nebo kůže. Abyste se těmto komplikacím vyhnuli, je dobré se snažit přestat.

Kdy navštívit lékaře

Pokud jste vyzkoušeli všechny tyto domácí metody bez úspěchu, můžete si domluvit schůzku s lékařem. U některých lidí může být kousání nehtů známkou vážnějšího psychického nebo emocionálního problému. Další možností, která vám může pomoci, je behaviorální terapie. Pokud si všimnete jakýchkoli známek infekce na prstech nebo nehtech, měli byste se obrátit na svého lékaře. Dermatolog vám může pomoci s hojením nehtů a bojem proti případné infekci pomocí léků nebo lokální léčby.

Jak jste se tohoto zlozvyku zbavili vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články