6 účinných způsobů, jak přirozeně vyčistit tlusté střevo – základní pilíř trávicího traktu a zdravého těla

Tlusté střevo vykonává pro vaše tělo jednu z nejzásadnějších funkcí. Je proto důležité, abyste pečovali o jeho zdraví a pravidelně jej očišťovali.

i tlusté střevo potřebuje očistu i Zdroj fotografie: iStock
                   

Přírodní očista tlustého střeva vám může pomoci zlepšit zažívání, zdraví trávicího traktu a především lepší tělesnou pohodu. Jak ovšem říká Kelsey Trull, nemusíte kupovat komerční léky plné chemikálií, abyste získali tyto lákavé výhody – postačí vám totiž určité přírodní produkty, které si můžete připravit sami doma nebo je zakoupit v téměř každém obchodě. Níže jsme si proto pro vás připravili 7 účinných způsobů, jak přirozeně vyčistit tlusté střevo. 

1) Výplach slanou vodou

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zbavit střeva veškerých nečistot, je výplach slanou vodou. Mějte však na paměti, že existuje jen málo vědeckých důkazů o tom, že by tato metoda byla skutečně tak účinná. Pokud byste ji však chtěli vyzkoušet, smíchejte 2 čajové lžičky mořské nebo himalájské soli s vlažnou vodou a nápoj vypijte ráno na lačný žaludek. Dejte si také pozor na to, že budete mít pravděpodobně nutkání jít se ihned vyprázdnit na toaletu. 

2) Dostatek hydratace

Dostatečná hydratace těla je obecně důležitá pro zdravý organismus. Častější konzumace vody je však skvělý způsob, jak regulovat trávení a podpořit zdraví střev. Neměli byste proto zapomínat vypít denně minimálně 2-3 litry vody a klidně i více, pokud jste daný den vykonali intenzivní tělesnou aktivitu. Skvělým způsobem, jak své tělo hydratovat je také konzumovat ovoce s vysokým obsahem vody, jako je například okurka, meloun nebo ananas. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Strava s vysokým obsahem vlákniny 

Vláknina je základní makroživina, která zajišťuje zdravý trávicí proces a podporuje funkci trávicího traktu. Získat ji můžete především ze zdravých rostlinných potravin, jako je ovoce, zelenina, obiloviny, ořechy, semena a další. Přidáním většího množství vlákniny do jídelníčku navíc zajistíte, abyste byli delší dobu zasycení a získali jste ochranu před zažívacími potížemi, jako je průjem, bolesti břicha nebo zácpa. 

4) Šťávy a smoothies

Zdravé šťávy a smoothies jsou oblíbené prostředky, které skvěle pomáhají čistit tlusté střevo a podporují zdraví trávicího traktu. Existují dokonce i léčivé, několikadenní kůry, které vám pomohou obnovit kromě zdraví těla také zdraví vaší mysli. Pokud však chcete zajistit, abyste z těchto benefitů mohli těžit celý život, přidejte tyto ovocné nápoje do svého každodenního jídelníčku. 

5) Probiotika

Přidání probiotik do stravy je další skvělý způsob, jak pročistit tlusté střevo a podpořit zdraví svého trávicího traktu. Mezi nejlepší potraviny, které tyto složky potravy obsahují, patří jogurty, kimči, nakládaná zelenina a další fermentované potraviny. Pomocí nich totiž získáte přísun zdravých bakterií a rezistentních škrobů, které podporují pravidelnost stolice, omezují záněty a potlačují zkonzumované parazity.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Bylinné čaje

Konzumace bylinných čajů prospívá celému vašemu tělu. Mezi nejúčinnější byliny, které si můžete zakoupit téměř na každém trhu, patří ostropestřec, máta, rozmarýn, bazalka, tymián nebo například kozlík lékařský. Skvěle vám však může pomoci konzumace přírodních léčiv, jako je zázvor, česnek a kajenský pepř. Tímto způsobem totiž dodáte tělu potřebné antioxidanty, které nakopnou celkové zdraví vašeho těla. 

Jak o svůj trávicí trakt pečujete vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články