Kousání nehtů a jak se ho odnaučit: Pomůže nehty zkrátit nebo je udělat nechutnými

Patří k nejoblíbenějším „metodám“, jak snížit pocit stresu. Na druhou stranu, kousání nehtů zvyšuje riziko chřipky a mnoha jiných infekčních onemocnění.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Šťourání se v nose, hraní si s prameny vlasů, strhávání kůžičky u nehtů a další. Způsobů, jakým se lidé nevědomky snaží vyrovnat se stresem, je vícero. Onychofagie, kousání nehtů odborně, se obvykle poprvé projeví v dětství (mezi 4. a 6. rokem života) a většinu lidí provází až do dospělosti. Často je vnímána jen jako nevinný zlozvyk, ale jak vysvětluje odbornice Ashley Martin, kousání nehtů s sebou přináší i rizika.

Rizika spojená s kousáním nehtů

Kromě toho, že okousané nehty uškodí každému s alespoň základním estetickým cítěním, tak se kousáním nehtů vystavujete třeba většímu riziku onemocnění. Kdo si totiž před kousáním nehtů disciplinovaně a důkladně omyje prsty, aby zabránil přenosu bakterií? Infekce navíc hrozí nejen ve vašich dýchacích cestách, ale také v okolí nehtu, které je kousáním oslabeno a bakterie se tak snadněji dostanou dovnitř.

Nemocná žena na gauči
iZdroj fotografie: Freepik

Jak si přestat kousat nehty

Na úvod je třeba říct, že zvyk je železná košile, a tak nelze očekávat okamžité úspěchy. První způsob je ale prostý. Udržujte svoje nehty krátké. Logika za touto metodou je zjevná: žádné nehty, žádný problém. Nevýhodou nicméně může být pravidelnost, s jakou budete muset svoje nehty zkracovat (ideálně ne svými zuby). Rostou totiž poměrně rychle. Navíc tím nic moc nevyřešíte, jen se zbavíte zdroje vašeho pokušení.

  • první způsob: mějte nehty tak krátké, že nebude co okusovat

Proto zvažte druhý způsob: manikúru. Umělé nehty ze salonu jen tak neukousnete (leda že byste měli zuby ze železa), ale hlavně byste ani neměli chtít. Kdo by si chtěl okousat hezké nehty, za které navíc zaplatil? Pokud manikúru z jakéhokoliv důvodu nechcete, alternativou je lak proti okusování nehtů. Ten bývá ochucený takovým způsobem, že si dvakrát rozmyslíte, jestli vám za to hryznutí do nehtu stojí.

Růžové nehty ze salonu
iZdroj fotografie: Freepik
  • druhý způsob: mějte nehty příliš hezké anebo příliš nechutné (doslova) na to, abyste je chtěli okusovat

Poslední způsob je spíše psychologického rázu. Spočívá v tom, že se pokusíte s kousáním nehtů vědomě přestat. Uhlídat se, když máte k dispozici deset nehtů může být ale složité. Proto se zkuste zaměřit zpočátku třeba jen na nehty u palců. Těm se snažte při kousání vyhnout. Po nějaké době se z toho stane zvyk a vám přijde kousání nehtů na palcích nepřirozené. Cílem je postupovat dál, dokud se tento pocit nerozšíří na všechny prsty.

  • třetí způsob: zákaz kousání nehtů rozšiřujte na prsty postupně

Jaký způsob se osvědčil vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články