Jak snížit hladinu cukru v krvi bez léků a starostí navíc: Triky, které pomohly už milionům lidí

Vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie) se pojí s prediabetem a diabetem. Aby k ní nedocházelo, je třeba si hlídat hladinu cukru v krvi (glykémii) a nenechat ji kolísat.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Hladinu cukru v krvi lze snižovat a udržovat i jinými metodami, než je pouhé užívání léků. Vysoká hladina cukru v krvi dokáže být nebezpečná, hlavně trvá-li takový stav dlouhou dobu. Zdravá hodnota glykémie se pohybuje pod 7 mmol/l nalačno. Dietetička Kathy W. Warwick upozorňuje, že trvale zvýšené hodnoty nad tuto mez mohou vést až ke vzniku onemocnění. Vysokou hladinu cukru v krvi způsobuje nejčastěji konzumace rafinovaných a rychle vstřebatelných sacharidů, ale mohou za ní stát i zánětlivá onemocnění, operace nebo hormonální změny.

5 způsobů, jak snížit krevní cukr

Snižovat hladinu cukru v krvi je pro zdraví důležité. Trvale zvýšené hodnoty poškozují cévy, srdce, nervy a oči. Při diabetu 2. typu (cukrovce) je glykémie trvale zvýšena. Aby se cukr dostal do buněk, potřebuje hormon inzulín. U diabetiků jsou buňky na inzulín méně citlivé, takže když hladina cukru stoupá, tělo nestíhá cukr zpracovat. Můžete ale vyzkoušet 5 pomocníků, kteří s vámi budou držet hladinu cukru v přijatelných mezích. Tady jsou, řídí se jimi miliony lidí po celém světě.

1) Doba bez jídla

Časově omezené stravování je stále předmětem zkoumání vědců. Jedná se o to, že tělo by mělo mít nějaký čas úplně bez jídla. Při diabetu je nebezpečné pouštět se do velkých půstů. Pokud ale 10 hodin bez jídla, která tato teorie zmiňuje, budou v noci, pak by mělo být vše v pořádku. V dnešním světě, kdy lidé pracují i v noci nebo se oddávají nočnímu životu, se těžko může někomu hledat doba bez jídla. Občas tělo vyhladovět je ale i tak potřeba.

2) Pravidelné cvičení nebo pohyb

Pravidelný pohyb pomáhá udržovat přiměřenou váhu a také zlepšuje citlivost buněk na inzulín. To znamená, že buňky mohou přijatý cukr využívat efektivněji, takže se sníží hladina cukru v krvi. Pokud máte problémy s výkyvy krevního cukru, pravidelně cvičte. Měřte si glykémii před a po cvičení, abyste si udržovali přehled. Nejlepší je mezi sezením každou půlhodinku na chvilku vstát a vykonat pár cviků, krátkou procházku apod. Nemusí to být hned nic velkého.

iZdroj fotografie: Pixabay

3) Více vlákniny

Vláknina zpomaluje trávení a vstřebávání cukrů, takže hladina cukru v krvi stoupá pozvolna. Strava s vysokým obsahem vlákniny by měla pomoci regulovat hladinu cukru a zabránit případné hypoglykemii, což je pravý opak hyperglykémie, ale jde o stejně závažný problém. Nejlepší vlákninu pro tyto účely najdete v ovoci, zelenině, luštěninách a celozrnných výrobcích.

4) Dostatečný pitný režim

Dostatek tekutin vás zachrání před dehydratací. To je důležité hlavně u starších osob, u kterých může s vysokým věkem docházet ke ztrátě pocitu žízně. Dostatečný pitný režim také pomáhá ledvinám vyplavit přebytečný cukr močí. Nejlepší k pití je samozřejmě obyčejná voda.

5) Jídlo s nízkým glykemickým indexem

Glykemický index měří rychlost, jakou se cukry během trávení rozkládají a vstřebávají. To ovlivňuje nárůst hladiny cukru v krvi. Pokud chcete tuto hladinu snížit, vybírejte si potraviny s nízkým glykemickým indexem. Patří sem například luštěniny (hlavně čočka a fazole), celozrnné těstoviny, neškrobová zelenina, oves, ječmen a bulgur.

Nezapomeňte si kontrolovat glykémii

Pravidelná kontrola hladiny cukru v krvi vám pomůže zjistit, zda nepotřebujete upravit jídelníček nebo léky. Měřit se můžete doma pomocí glukometru. Pokud se vám ale naměřené hodnoty nezdají, určitě je konzultujte s lékařem. Pro úspěšnou léčbu diabetu je důležité dodržovat léčebný plán, aby se zabránilo závažným komplikacím.

Jakým způsobem si hlídáte hladinu cukru v krvi?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články