Jak se podomácku zbavit zažloutlých zubů? Vsaďte na 8 tipů přímo od zubařky a ušetříte tak za drahé bělení

Nejlepším způsobem, jak vybělit zuby, je skvrnám předcházet, dbát na ústní hygienu a chodit pravidelně k zubaři. Pokud vám i tak zuby žloutnou, zde je 8 tipů, jak je vybělit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Změny barvy zubů mohou být nenápadné a probíhají postupně. Určitá žlutá barva může být nevyhnutelná. Zubní lékařka MUDr. Christine Frank vysvětluje, že zuby mohou žloutnout či tmavnout zejména s přibývajícím věkem. Jak se vnější sklovina opotřebovává, je žlutavý dentin pod ní viditelnější. Dentin je druhá vrstva odvápněné tkáně pod vnější vrstvou skloviny. Existuje ale několik způsobů, jak si doma zuby vybělit.

Zintenzivněte čištění zubů

Čistěte si zuby minimálně 2x denně, ideálně elektrickým kartáčkem za použití bělící zubní pasty. Dbejte na správnou techniku čištění a čistěte je vždy alespoň 2 minuty. Zuby si vyčistěte také tehdy, pokud sníte či vypijete něco, co může ke zažloutnutí zubů přispět. Ovšem buďte opatrní při čištění zubů bezprostředně po konzumaci kyselých potravin a nápojů. Bezprostřední čištění zubů může způsobit, že kyseliny budou odírat více skloviny a povedou k jejímu rozkladu. Raději tedy půl hodiny vyčkejte. 

Vsaďte na kvalitní kokosový olej

Kokosový olej údajně odstraňuje zubní plak a bakterie z úst, což napomáhá bělení zubů. Vždy si kupujte kvalitní organický olej, který neobsahuje škodlivé složky. Po dobu 10 až 30 minut si ústa vyplachujte 1 až 2 čajovými lžičkami tekutého kokosového oleje. Olej nepolykejte, protože obsahuje toxiny a bakterie z vašich úst. Vyplivněte ho do toalety nebo do odpadkového koše, protože by mohl ucpat kanalizaci. Vypláchněte si ústa vodou a poté vypijte plnou sklenici vody. Následně si důkladně vyčistěte zuby běžným způsobem.

Jedlá soda a peroxid vodíku

Použití pasty z jedlé sody a peroxidu vodíku údajně odstraňuje nahromaděný zubní plak a bakterie a zbavuje zuby skvrn. Smíchejte 1 lžíci jedlé sody se 2 lžícemi peroxidu vodíku a vytvořte pastu. Vyčistěte si touto pastou zuby a ústa si důkladně vypláchněte vodou. Stejný poměr ingrediencí můžete použít také k výrobě ústní vody. Nebo můžete vyzkoušet jedlou sodu s vodou.

iZdroj fotografie: Pexels

Jablečný ocet

Jablečný ocet lze ve velmi malém množství použít k bělení zubů také. Použijte ale opravdu malé množství, jinak si můžete poškodit sklovinu. Připravte si ústní vodu smícháním 2 čajových lžiček jablečného octa se 150 ml vody. Ústa vyplachujte po dobu 30 sekund. Poté vypláchněte vodou a vyčistěte si zuby.

Citronová, pomerančová nebo banánová slupka

Někteří lidé tvrdí, že když si zuby potřete citronovou, pomerančovou nebo banánovou slupkou, budou bělejší. Předpokládá se, že sloučenina d-limonen a/nebo kyselina citronová, která se nachází v některých slupkách citrusových plodů, pomůže zuby vybělit. Ovocné slupky jemně třete o zuby asi 2 minuty. Nezapomeňte si poté důkladně vypláchnout ústa a vyčistit zuby.

Aktivní uhlí

K odstranění skvrn ze zubů můžete použít aktivní uhlí. Dřevěné uhlí údajně dokáže odstranit pigmenty a skvrny ze zubů, protože je vysoce savé. Můžete použít buď zubní pastu s aktivním uhlím nebo použít aktivní uhlí samostatně.

Otevřete kapsli s aktivním uhlím a nasypte ji na zubní kartáček. Jemně čistěte zuby malými kroužky po dobu 2 minut. Buďte opatrní zejména v oblasti kolem dásní. Poté jej vyplivněte. Nečistěte si zuby příliš agresivně. Jestliže máte citlivé zuby nebo chcete abrazivitu dřevěného uhlí omezit, můžete si jím zuby potřít. Nechte působit 2 minuty a ústa důkladně vypláchněte.

Jezte ovoce a zeleninu s vyšším obsahem vody

Říká se, že konzumace syrového ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vody může pomoci udržet zuby zdravé. Předpokladem je, že obsah vody čistí zuby a dásně od plaku a bakterií, které vedou ke žlutým zubům. Když si po jídle dáte ovoce nebo zeleninu, může to zvýšit produkci slin. Ty následně mohou pomoci odstranit částečky jídla, které uvízly v zubech, a odplavit škodlivé kyseliny.

Vyzkoušejte aloe vera

Můžete použít přímo dužinu z rostliny aloe nebo zakoupit zubní pastu či ústní vodu s jejím obsahem. Zubní pasta a ústní voda s obsahem aloe vera jsou přírodními prostředky pro zlepšení ústní hygieny a snížení množství zubního plaku. Výsledky studie z roku 2017 ukázaly, že u lidí, kteří používali zubní pastu s aloe vera, došlo k výraznému zlepšení zdraví ústní dutiny.

Jak bojujete proti zabarvení skloviny vy?

Zdroj: MedicalNewsToday, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články