Jedlá soda toho umí mnohem víc, než jen zklidnit reflux. Třeba při zánětu močáku je první, po čem sahám

Jedlá soda, to je nespočet možných způsobů, jak vám může být nápomocná. Podle lidových rad a vědeckých studií má například pozitivní vliv na močový systém. A nejen na něj.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zázrak jménem jedlá soda se dnes už neodmyslitelně spojuje s úklidem. Dají se z ní vyrobit účinné čistící pasty, které si poradí se špínou ve spárách koupelny, stejně jako se zubním plakem a zažloutlou sklovinou. Dietetička Amy Richter upozorňuje, že jedlá soda má pro lidské tělo dokonce léčivé účinky a může vám pomoci v řadě prekérních situací. Nejčastěji ji lidé používají při pálení žáhy, ale další z nich je nepříjemné nachlazení močového ústrojí.

Zánět močových cest

Infekce močových cest vás spolehlivě dožene k lékaři. Mezi projevy infekce patří časté močení a nucení na močení i při malém množství, pálení až řezavá bolest při močení, případně krev v moči. Ačkoli ze začátku nejsou příznaky vážné, nemoc má tendenci se rychle zhoršovat. Pro léčbu infekcí močového ústrojí se předepisují antibiotika. Ale ulevit vám může i obyčejná jedlá soda.

Jedlá soda na zánět močových cest

Hned při prvních známkách infekce doporučuje lidové léčitelství rozpustit čtvrt lžičky jedlé sody v 1 a 1/2 decilitru vody. Nejprve byste měli vypít 2 decilitry vody, pak směs z jedlé sody. Přibližně každou hodinu vypijte sklenici vody. Jak si tuto metodu lidové léčitelství odůvodňuje? Jedlá soda má podle všeho snižovat kyselost moči, což by mělo zmírnit štípání a pálení při močení. Z lékařského hlediska lze doporučit hojné pití tekutin, aby se moč ředila a nekoncentrovala. Jedlou sodu neužívejte bez porady s lékařem.

Chronické selhávání ledvin a jedlá soda

Jak už bylo zmíněno, bez porady s lékařem napájení se jedlou sodou vynechte. Odhlédneme-li od lidového léčitelství, výzkum se o jedlou sodu a její účinky zajímá v souvislosti s chronickým selháváním ledvin. To je onemocnění, kdy ledviny pomalu ztrácí svou funkci. Podle studie může jedlá soda (potravinové doplňky bikarbonátu sodného) zlepšovat funkci ledvin a zpomalit postup jejich selhávání.

iZdroj fotografie: Freepik

Jedlá soda uleví při popálení od slunce

Situací, kdy poradu s lékařem nepotřebujete, je snad jen přílišný pobyt na slunci a jeho důsledky. Jestli vám jedlá soda pomůže, proč ji nevyužít? Pálivá a bolestivá pokožka vám často nedovolí ani spát. Doporučuje se jeden až dva hrnky jedlé sody nasypat do vlažné koupele a úleva by se měla rychle dostavit. Někdy je vhodné zkombinovat ji s panthenolem. Pak by mělo být zlepšení zaručeno.

Na co všechno používáte doma jedlou sodu vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články