Jednoduché domácí způsoby jak pomoci rychlejšímu hojení popálenin

Běžně se s popáleninami chodí do nemocnice, kde vám lékaři podají nějaké léky a masti, můžete si však pomoci snadno sami doma.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Popálit se je opravdu velmi jednoduché, proběhne to celé velmi rychle a léčba může trvat i několik týdnů v závislosti na vážnosti vašich zranění. Podle jistých rad našich babiček si však můžete od bolesti snadno ulevit a napomoci hojení i doma. Ve vážnějších případech se však návštěvě nemocnice nevyhnete, proto je potřeba vyhodnotit závažnost zranění správně a včas.

Co udělat okamžitě po poranění

Hned, jakmile dojde k popálení je potřeba začít postižené místo chladit, aby tak nebylo vaše tělo vystavováno ještě větší bolesti. Ideálně byste měli na dotčené místo pustit proud studené až ledové vody a nechat téct přibližně 15 minut nebo déle. Jakmile skončíte s tímto chlazením, je vhodné začít udržovat postiženou tkán vlhkou a studenou pomocí střídání mokrých obkladů.

iZdroj fotografie: Unsplash
Poraněné místo musíte okamžitě začít chladit.

Hned po zchlazení dezinfikovat

Stále vám hrozí, stejně tak jako u jakéhokoli jiného poranění, že se do otevřené rány na živou tkáň může dostat infekce. Nejlepším řešením je použití antibakteriální masti, kterou nanesete na popálené místo a zabalíte obvazem. Dezinfekci můžete klidně nechat působit po delší dobu, například během noci, čímž předejdete otírání poraněné tkáně o předměty.

Nezhoršujte si svá zranění

Poraněnou oblast byste neměli vystavovat přímému slunečnímu záření, které by působením UV paprsků mohlo způsobit větší bolesti a prodloužit dobu léčení. Zároveň není dobré sahat na vzniklé puchýře a už vůbec je nesmíte mačkat. Tím, že si ránu otevřete neopatrným zacházením prodlužujete léčbu a hrozí, že se vám do těla dostane další infekce.

iZdroj fotografie: Unsplash
Raději se vyhýbejte přímému slunci, určitě mu nevystavujte postiženou pokožku.

Zkraťte dobu hojení rány

Podle některých výzkumů by mohlo na zotavení a léčbu otevřených ran pozitivně působit aloe vera a přípravky z něj. Nicméně největší efekt na hojení popálenin by měla mít samotná dužina z listů této rostliny, kterou si vložíte pod obvaz. Protizánětlivé účinky by mělo mít i zlato, při manipulaci s ním však musíte být velmi opatrní, je tedy vhodnější zvolit klasickou dezinfekci.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články