Z přírodní lékárničky: Pomůže s prostatitidou, podpoří léčbu cukrovky a mnohem víc – objevte kouzlo kopřivy

Zdravotní sestra Dominique Fontaine radí, jak předcházet problémům s prostatou. Rostlinka, která vám v tom pomůže, navíc snižuje hladinu cukru v krvi a blahodárně působí i na vlasy.

Sběr kopřivy i Zdroj fotografie: iStock
                   

Prostatitida, neboli zánět prostaty, patří k poměrně častým mužským obtížím, zvláště ve vyšším věku. Tento stav doprovázejí nepříjemné příznaky. Pokud nějaké obtíže máte, je vhodné se poradit s urologem, aby bylo onemocnění správně diagnostikováno. Lékař vám předepíše vhodnou léčbu. Tu je možné podpořit pomocí léčby bylinné, ta je navíc také obzvláště vhodná jako prevence potíží s prostatou.

Prostatitida

Prostatitida je zánět prostaty, malé žlázy, která se u mužů nachází těsně pod močovým měchýřem. Prostata je zodpovědná za produkci spermatické tekutiny, která přenáší spermie a tvoří 50 až 75 % spermatu. Ačkoli prostatitida začíná v prostatě, zánět se může rozšířit i do jejího okolí. Mezi typy prostatitidy patří následující:

 • Chronická prostatitida: Jedná se o nejčastější typ prostatitidy, který často trvá několik měsíců. Do této kategorie spadá každá chronická prostatitida bez přítomnosti bakterií.
 • Akutní bakteriální prostatitida: Jedná se o nejzávažnější a nejméně častou formu prostatitidy. Je způsobena bakteriální infekcí. Objevuje se náhle se závažnými příznaky, jako je horečka, zimnice a krvavé sperma. Tento typ vyžaduje okamžitou léčbu.
 • Chronická bakteriální prostatitida: Jedná se o mírnější a méně častou infekci, která může časem přicházet a odcházet. Příznaky mohou být podobné jako u akutní bakteriální prostatitidy, ale výrazně méně závažné.
 • Asymptomatická prostatitida: Lékaři občas objeví zánět prostaty při nesouvisejícím vyšetření. Bez příznaků není léčba nutná.

Příznaky prostatitidy

Příznaky zánětu prostaty se u každého ze tří typů symptomů liší. Pokud máte akutní bakteriální prostatitidu, můžete pociťovat:

 • bolest v podbřišku, v dolní části zad nebo v konečníku
 • bolest v okolí penisu nebo šourku
 • naléhavou potřebu močit
 • potíže s močením nebo s úplným vyprázdněním močového měchýře
 • bolest při močení
 • bolest při ejakulaci
 • zimnici
 • horečku
 • nevolnost nebo zvracení

Můžete mít také zapáchající nebo zakalenou moč. Pokud máte chronickou bakteriální prostatitidu, můžete mít podobné příznaky, ale budou méně závažné. V případě chronické i akutní bakteriální prostatitidy se bakterie mohou dostat také do močových cest a způsobit jejich infekci. Hlavním příznakem chronické prostatitidy je bolest nebo nepříjemné pocity v:

 • dolní části zad
 • břiše
 • konečníku
 • v oblasti genitálií

Můžete také pociťovat mírné verze mnoha výše uvedených příznaků. Pokud máte asymptomatickou zánětlivou prostatitidu, nebudete pozorovat žádné příznaky.

Bylinná léčba prostatitidy

Tato rostlina je velmi dobře známá, protože je velmi účinná při léčbě všech onemocnění dýchacích cest, a také při zápalu plic, bolestech v krku, astmatu a alergiích. Nedávno se však zjistilo, že tato úžasná rostlina pomáhá léčit zvětšenou prostatu. Tou rostlinou je, jak už možná tušíte, kopřiva. Kopřiva je velmi rozšířená a má mnoho léčivých vlastností:

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomáhá snižovat zvětšení prostaty

Nedávné studie tvrdí, že kopřiva pomáhá léčit zvětšenou prostatu. K tomu byste měli užívat sto dvacet miligramů sušeného kořene v kapslích dvakrát denně.

Působí blahodárně na pokožku

Kopřiva má antibakteriální, vyživující, stahující, čisticí a stimulační účinky. Můžete ji užívat jako čaj nebo si připravit tinkturu a užívat třicet kapek třikrát denně. Je velmi prospěšná pro lidi trpící akné a skvrnami způsobenými oparem.

Pomáhá na infekce močových cest a jako prevence ledvinových kamenů 

Kopřiva je močopudná, a proto pomáhá odstraňovat bakterie močí. Existují také lidé, kteří ji používají k prevenci ledvinových kamenů.

Má příznivé účinky na vlasy

Kopřiva je jednou z nejdoporučovanějších rostlin pro léčbu vypadávání vlasů a odstraňování lupů. Vaše vlasy budou navíc zářivější a silnější.

Pomáhá léčit problémy s krevním oběhem

Tato rostlina působí proti arterioskleróze, protože je bohatá na chlorofyl, který velmi dobře pročistí oběhový systém.

Podporuje léčbu cukrovky

Kopřiva snižuje hladinu cukru v krvi. K tomu je třeba převařit dva litry vody, přidat dvě polévkové lžíce sušených kopřiv a směs nechat několik minut vařit. Poté ji nechte zchladnout a pijte ji třikrát denně.

Na co používáte kopřivu vy?

Zdroj: MedicalNewsToday, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články