Jestli si nedokážete představit život bez cukru, určitě vás napadlo sáhnout po zdravější variantě, jíž je hnědý cukr. Mezi těmito dvěma cukry však není zase až tak zásadní rozdíl.
Jestli hodně sladíte, pak jistě víte, jak konzumace hromady cukru vašemu zdraví nesvědčí. Nabízí se sáhnout po zdravější variantě. O hnědém cukru se obecně tvrdí, že je zdravější. Proto se vám při pohledu na účet zatočí hlava, ale kdo není pro zdraví ochoten obětovat obsah své peněženky? Pokud to máte také tak, raději se teď posaďte. Rozdíl mezi cukry totiž není nijak markantní. K tomuto tvrzení se přiklání nutriční terapeutka a dietoložka Susan McCabe. Je tedy v hnědém a bílém cukru nějaký rozdíl?
Čím je dána barva cukru
Bílý cukr prochází čištěním. Hnědý cukr je obarven melasou, která vzniká jako vedlejší produkt při výrobě cukru. Melasa obsahuje vodu a minerální látky. Existuje domněnka, že právě minerální látky z melasy dělají hnědý cukr zdravějším. Ve skutečnosti jde o malé množství, jež je obtížné vůbec zjistit, natož aby mělo nějaký obrovský efekt na zdraví. Hnědý cukr se tak liší od bílého pouze barvou.
Třtinový nebo obyčejný cukr
Když to nevyšlo s barvami, co třtinový cukr? Cukrová třtina bude jistě lepší, řeknete si, ale nebude. Nejedná se o zase tak vzácnou surovinu, jak si myslíte. Klasický cukr se získává z cukrové řepy, třtinový z cukrové třtiny. A to je to jediné, čím se od sebe liší. Kdybyste se pídili po složení, obojí je stejná sacharóza. A minerály? Cukr prostě není zdrojem minerálů, které by naše tělo potřebovalo.
Jak se vyrábí cukr
Výroba cukru začíná sklizením suroviny, která se očistí a naseká na kousky. Z nich se máčením získává cukernatá šťáva. Ta se zahustí, aby se snížil obsah vody. Vzniklá hustá šťáva se nechává vykrystalizovat. Krystaly se vytvarují, zabalí a cukr je připravený do ranních káv a čajů.
Který si tedy koupit?
Hlavní rozdíly mezi bílým a hnědým cukrem jsou tedy barva, surovina a cena. Co se týče výživových hodnot a vlivu na zdraví, stojí na stejné příčce. Podle chemického složení se podobají téměř jako vejce vejci. V závěru je tedy úplně jedno, který cukr si přidáte do čaje. Nadměrné slazení je škodlivé, ať už sladíte čímkoli. A hnědý cukr? Berte to jako velmi chytrý marketingový tah výrobců, jak si zvýšit tržby.